fbpx

Hodowla danieli receptą na kryzys

W Przynotecku, gmina Stare Kurowo (woj.lubuskie), znajduje się jedna z największych hodowli danieli w Europie. Położona jest w obrębie malowniczej Puszczy Noteckiej. Założycielami i właścicielami zarodowej, ekologicznej hodowli danieli pod nazwą Noteckie Rancho” są Katarzyna i Mariusz Tworek wraz z synem. Gospodarstwo hodowlane powstało w 2000 r. i początkowo liczyło ono tylko 9 ha. Rozwijało się dość prężnie i bardzo szybko rozrastało.”

Już po dwóch latach liczyło 25 ha, a w roku 2005 obszar wzrósł do 51 ha. Obecnie gospodarstwo liczy ok. 200 ha i prowadzone jest na obszarze objętym programem Natura 2000″.

Zamiłowaniem do dzikich zwierząt i prowadzenia dużej fermy zainteresowali również syna, który obecnie gospodaruje na 150 ha. Hodowla danieli “Noteckie Rancho” od samego początku tworzenia fermy zarodowej postawiła na jakość. O wysokiej jakości zwierząt z hodowli Katarzyny i Mariusza Tworek świadczy fakt, iż zapotrzebowanie jest obecnie większe niż produkcja tych zwierząt.

Praca założycieli hodowli znalazła bardzo szybko uznanie i ferma została wyróżniona w wielu kategoriach. W 2008 r. Zarodowa Ekologiczna Hodowla Danieli Katarzyny i Mariusza Tworek w Przynotecku, została wyróżniona przez Korporację Producentów Żywności-Klub Promocji Jakości w Poznaniu statuetką i dyplomem Alimentorum Cultor Optimus-Wzorowy Producent Żywności. Natomiast w 2009 r., jej właściciele zostali laureatami Honorowych Medali “Verba docent-exempla trahunt”(“Słowa uczą-przykłady pociągają”). Ferma otrzymała również certyfikat zgodności za prowadzenie produkcji rolnej metodami ekologicznymi, a także wiele podziękowań za aktywny udział w krajowych i międzynarodowych targach i wystawach. Wszystkie osiągnięcia, wyróżnienia i nagrody otrzymane przez Katarzynę i Mariusza Tworek, mają dla nich ogromne znaczenie. Są kolejnym potwierdzeniem świadczącym o uznaniu wysokiej jakości zwierząt z zarodowej hodowli danieli. Noteckie Rancho, przez cały okres swojego istnienia dynamicznie się rozwija i zajmuje znaczącą pozycję w hodowli danieli na rynku europejskim, ale nie tylko.
Coraz większe zainteresowanie wzorowym materiałem hodowlanym występuje w takich państwach jak Turcja, Iran, a nawet Kanada.

Założenie i prowadzenie hodowli danieli właściciele oceniają jako strzał w przysłowiową “dziesiątkę”. Do chwili obecnej, Noteckie Rancho nie miało żadnych problemów ze zbytem danieli. Część tych pięknych zwierząt z hodowli sprzedawana jest do nowo powstających hodowli w kraju i za granicą oraz do gospodarstw agroturystycznych, które chcą wprowadzić atrakcyjne daniele do posiadanych już innych zwierząt. Zwierzęta z Noteckiego Rancha trafiają również do zainteresowanych hodowlą dzikiej zwierzyny kół łowieckich.
Od dłuższego czasu zaobserwowano wzrost zainteresowania hodowlą danieli na rynku wschodnim, tj. Litwa, Łotwa, Estonia i rynek rosyjski. Młode osobniki męskie z Noteckiego Rancha, trafiają głównie do Grecji i Niemiec. Głównym odbiorcą cielaków żeńskich i dorosłych zacielonych łań jest Francja i rynki wschodnie. W kraju natomiast, hodowla sprzedaje ok.20% zwierząt rocznie. Noteckie Rancho tworząc fermę, miało rozpisany biznes plan na 15 lat. To, co miało rozłożyć się na ten długi okres, zostało osiągnięte w ciągu zaledwie 3-4 lat. Udało się to przede wszystkim dzięki wypracowaniu wzorowej jakości materiału hodowlanego.
Hodowla Katarzyny i Mariusza Tworek utworzona została w całości z dotacji unijnych. Właściciele korzystali z pomocy w ramach PROW2004-2006 oraz PROW2007-2013, a także z programu rolno-środowiskowego pięcioletniego, który kończą realizować w lutym 2010 r. i wchodzą w nowy program w marcu 2010 r.

Zainteresowanie hodowlą danieli w naszym kraju cały czas wzrasta. Zmiany, które następują w rolnictwie sprawiają, że coraz więcej gospodarstw obiera dość nietypowe profile produkcji. Hodowla tych pięknych zwierząt nie należy do trudnych i wymagających, a daniele od 2002 r. zostały zaliczone do zwierząt gospodarskich. Ferma danieli zapewnia również niskie koszty stałe i małą pracochłonność. O walorach mięsa z daniela nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, gdyż dziczyzna w dzisiejszych czasach znów jest modna i poszukiwana. Mięso charakteryzuje się wyjątkowym smakiem i kruchością, a przede wszystkim jest bardzo delikatne, chude, o niskiej zawartości cholesterolu i wysokim udziale białka. Jakość polskiego mięsa z daniela bije Nową Zelandię, która jest największym dostawcą w Europie.
Podczas kryzysu, który zapanował na świecie, hodowla danieli Noteckie Rancho odnotowała na przełomie lat 2008-2009 największą sprzedaż zwierząt. Było to odniesieniem do osób szukających w tym okresie nowych czy dodatkowych rozwiązań biznesowych i inwestycyjnych.

Klienci, którzy dokonują zakupu danieli z Noteckiego Rancha są pod stałą opieką hodowcy, który gwarantuje wszelką pomoc w utworzeniu fermy, jak również w jej prowadzeniu. Zarodowa Ekologiczna Hodowla Danieli Katarzyny i Mariusza Tworek służy pomocą i zaprasza na stronę internetową poświęconą hodowli (www.hodowladanieli.com). Warto również dodać, że prócz korzyści finansowych płynących z prowadzenia tak przyjemnej i łatwej hodowli, można nią również nacieszyć oko, zapomnieć o problemach i spędzić miło czas obcując z tymi pięknymi zwierzętami.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.