Hodowcy norek: minister Puda dąży do likwidacji hodowli zwierząt futerkowych w Polsce

Dzisiejsza konferencja organizacji zrzeszających hodowców zwierząt futerkowych

– Od momentu objęcia przez Pana Grzegorza Pudę stanowiska Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi, nieustannie podejmuje on kroki mające na celu wyniszczenie i likwidację hodowli zwierząt futerkowych w Polsce, przy jednoczesnym doprowadzeniu hodowców do bankructwa – czytamy w komunikacie wydanym przez główne organizacje zrzeszające hodowców zwierząt futerkowych po dzisiejszej konferencji przed gmachem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


– Kolejny tydzień, obfitujący w takie działania, właśnie dobiega końca. W związku z wejściem w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lutego 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 267), urzędowi lekarze weterynarii oraz osoby zatrudnione w Inspekcji Weterynaryjnej, wykonujące czynności związane z kontrolą występowania zakażenia SARS-CoV-2 u norek i zwalczaniem ognisk tej choroby, zostali włączeniu do szczepień przeciwko COVID-19- w grupie „0”, której szczepienie jest obecnie realizowane. Niestety, nie czekając na zaszczepienie ww. osób, służby podległe Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi decydują się na wchodzenie na fermy, na których utrzymywane są zwierzęta futerkowe – czytamy w komunikacie.

– Jako organizacje hodowców i producentów zwierząt futerkowych wyrażamy stanowczy sprzeciw oraz ponawiamy apel o zaprzestanie wchodzenia na fermy zwierząt
futerkowych do czasu uzyskania odporności przez osoby mające brać udział w monitorowaniu oraz zwalczaniu SARS-CoV-2 u norek. Hodowcy przestrzegają zasad bioasekuracji i nie zgadzają się aby na teren ferm wchodziły osoby niezaszczepione, niebędące stałą obsługą zwierząt. Musicie Państwo wiedzieć, że wpuszczając osoby postronne na teren fermy ryzykujemy dobytkiem całego swojego życia – twierdzą hodowcy

– Minister Grzegorz Puda pozostaje nadal głuchy na nasze apele dotyczące wprowadzenia zmian w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, co uniemożliwia hodowcom zwierząt futerkowych uzyskanie jakichkolwiek odszkodowań.
Na uwagę zasługuje wybiórcze podejście Pana Ministra do tematu. W wywiadach i komunikatach decyduje się na stosowanie sformułowań, które jednoznacznie mają przekonać opinię publiczną, że hodowla zwierząt futerkowych stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego. W przypadku, kiedy możliwe jest podjęcie działań, których celem jest zwalczanie hodowców a nie choroby, zezwala na wejście niezaszczepionych lekarzy urzędowych na teren ferm – czytamy dalej.

Biorący udział w Konferencji Prezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych Daniel Chmielewski oraz Dyrektor Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych dr. Tadeusz Jakubowski poinformowali także, że na świecie dostępne są już szczepionki na Sars Cov-2 u norek.

– W naszej opinii opracowane szczepionki mogą stać się rozwiązaniem problemów hodowców i producentów zwierząt futerkowych, jak i przede wszystkim zabezpieczyć kwestie zdrowia publicznego – stwierdzili.

Dzisiejsza konferencja zorganizowana została przez Polski Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych, Związek Polski Przemysł Futrzarski i Polski Związek Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności