fbpx
Strona głównaWiadomościHodowcy norek: minister Puda dąży do likwidacji hodowli zwierząt futerkowych w Polsce

Hodowcy norek: minister Puda dąży do likwidacji hodowli zwierząt futerkowych w Polsce

– Od momentu objęcia przez Pana Grzegorza Pudę stanowiska Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi, nieustannie podejmuje on kroki mające na celu wyniszczenie i likwidację hodowli zwierząt futerkowych w Polsce, przy jednoczesnym doprowadzeniu hodowców do bankructwa – czytamy w komunikacie wydanym przez główne organizacje zrzeszające hodowców zwierząt futerkowych po dzisiejszej konferencji przed gmachem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


– Kolejny tydzień, obfitujący w takie działania, właśnie dobiega końca. W związku z wejściem w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lutego 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 267), urzędowi lekarze weterynarii oraz osoby zatrudnione w Inspekcji Weterynaryjnej, wykonujące czynności związane z kontrolą występowania zakażenia SARS-CoV-2 u norek i zwalczaniem ognisk tej choroby, zostali włączeniu do szczepień przeciwko COVID-19- w grupie „0”, której szczepienie jest obecnie realizowane. Niestety, nie czekając na zaszczepienie ww. osób, służby podległe Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi decydują się na wchodzenie na fermy, na których utrzymywane są zwierzęta futerkowe – czytamy w komunikacie.

– Jako organizacje hodowców i producentów zwierząt futerkowych wyrażamy stanowczy sprzeciw oraz ponawiamy apel o zaprzestanie wchodzenia na fermy zwierząt
futerkowych do czasu uzyskania odporności przez osoby mające brać udział w monitorowaniu oraz zwalczaniu SARS-CoV-2 u norek. Hodowcy przestrzegają zasad bioasekuracji i nie zgadzają się aby na teren ferm wchodziły osoby niezaszczepione, niebędące stałą obsługą zwierząt. Musicie Państwo wiedzieć, że wpuszczając osoby postronne na teren fermy ryzykujemy dobytkiem całego swojego życia – twierdzą hodowcy

– Minister Grzegorz Puda pozostaje nadal głuchy na nasze apele dotyczące wprowadzenia zmian w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, co uniemożliwia hodowcom zwierząt futerkowych uzyskanie jakichkolwiek odszkodowań.
Na uwagę zasługuje wybiórcze podejście Pana Ministra do tematu. W wywiadach i komunikatach decyduje się na stosowanie sformułowań, które jednoznacznie mają przekonać opinię publiczną, że hodowla zwierząt futerkowych stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego. W przypadku, kiedy możliwe jest podjęcie działań, których celem jest zwalczanie hodowców a nie choroby, zezwala na wejście niezaszczepionych lekarzy urzędowych na teren ferm – czytamy dalej.

Biorący udział w Konferencji Prezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych Daniel Chmielewski oraz Dyrektor Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych dr. Tadeusz Jakubowski poinformowali także, że na świecie dostępne są już szczepionki na Sars Cov-2 u norek.

– W naszej opinii opracowane szczepionki mogą stać się rozwiązaniem problemów hodowców i producentów zwierząt futerkowych, jak i przede wszystkim zabezpieczyć kwestie zdrowia publicznego – stwierdzili.

Dzisiejsza konferencja zorganizowana została przez Polski Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych, Związek Polski Przemysł Futrzarski i Polski Związek Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.