Hiszpania odrzuca klauzulę ochronną” przyjętą przez Francję w sprawie GMO”

16 stycznia Josep Puxeu Sekretarz Generalny ds. rolnictwa i żywności w Ministerstwie Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności Hiszpanii skrytykował klauzulę ochronną”, na którą powołał się francuski rząd, wprowadzając jednostronny zakaz uprawy kukurydzy Bt firmy Monsanto.”

<
Po inauguracji Pierwszego Międzynarodowego Kongresu Pastorów” (del I Encuentro Nacional de Pastorem), który dobył się 16.01.2008 r. w Madrycie, Puxeu podkreślił, że stanowisko w sprawie GMO powinno być bezwzględnie zgodne z oficjalnym stanowiskiem przyjętym przez EFSA – Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. W swojej wypowiedzi Josep Puxeu podkreślił, że bezpieczeństwo żywności genetycznie zmodyfikowanej nie powinno być podważane.

Sekretarz Generalny Ministerstwa Hiszpanii odrzucił “jednostronną decyzję”, której wynikiem może być zakłócenie międzynarodowego rynku zbóż, dotykając inne państwa takie jak Hiszpania, które zmagają się z niedoborem krajowych zasobów i zmuszone są importować je z krajów trzecich. Decyzja Francji, która jest jednym z największych producentów i eksporterów zbóż może tą sytuację pogorszyć.

Rząd francuski ogłosił powołanie się na “klauzulę ochronną” w kwestii kukurydzy Bt MON 810, a wycofanie się uzależnia, od ponownej oceny stosownych władz europejskich zajmujących się zatwierdzaniem i dopuszczaniem do obrotu roślin transgenicznych.

Francja powołuje się w swojej decyzji na konkluzję Zespołu Ekspertów w sprawie GMO stwierdzającą, “że istnieją nowe dowody naukowe” i “zaleca się ponowną pełną ocenę kukurydzy Bt pod względem zdrowia oraz wpływu na środowiska” produkowanej przez Monsanto. Jednocześnie jednak nie zostały przedstawione żadne konkretne dowody na poparcie tych tez.

źródło: Niezależna Agencja Prasowa
wpisał: MS
Wrp.pl