fbpx

Historyczna aukcja w Janowie Podlaskim

Za 1 milion 125 tys. euro została sprzedana zjawiskowa klacz Kwestura ze Stadniny Koni Michałów, podczas elitarnej 39 Aukcji Koni Arabskich Pride of Poland”, która odbyła 10 sierpnia br. w Janowie Podlaskim. Jest to najwyższa cena jaką uzyskano po zaciętej licytacji za jednego konia w całej historii tej prestiżowej i najbardziej znanej na świecie Aukcji. N”

13-letnia Kwestura to jedna z najbardziej utytułowanych klaczy na świecie. Jest m.in. ubiegłoroczną czempionką świata z salonu w Paryżu i czempionką Stanów Zjednoczonych. Nabył ją kupiec z Bliskiego Wschodu.
Łącznie podczas całej tegorocznej Aukcji Pride of Poland” sprzedano ze wszystkich trzech państwowych stadnin: w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce konie za ok. 3 miliony euro. Bardzo wysoką cenę uzyskały siwe klacze z Janowa: Amra – 340 tys. euro i Andromeda – 270 tys. euro sprzedane do Wielkiej Brytanii oraz z Michałowa: Ellissara – 240 tys. euro i Egea – 160 tys. euro, które nabyli kupcy z Arabii Saudyjskiej. W Janowie Podlaskim w ramach Dni Konia Arabskiego, którego gospodarzem była tradycyjnie Agencja Nieruchomości Rolnych, odbył się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jubileuszowy, XXX Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Inauguracji Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim dokonał Wojciech Kuźmiński, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych. Tradycyjnie na Aukcję i Narodowy Pokaz przybyły znane osobistości ze świata polityki i kultury, m.in. Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, senatorowie i posłowie, władze województwa lubelskiego.

Od lat aukcja w Janowie przyciąga dziesiątki klientów, głównie z zagranicy, gotowych płacić dziesiątki, a czasem setki tysięcy euro, aby stać się posiadaczami “polskiego araba – pure polish”. Aukcja w Janowie jest barometrem cen światowych, kształtującym podaż i popyt na konie arabskie. Pierwszy spektakularny sukces aukcja odniosła pod koniec lat siedemdziesiątych. Wartość sprzedaży osiągnęła ponad milion dolarów. W latach osiemdziesiątych koń arabski stał się naszym flagowym produktem eksportowym. Wtedy padły rekordy cenowe, które w niedzielę musiały ustąpić historycznej cenie za Kwesturę: ogiery El Paso – milion dolarów, Bandos – 806 tys. USD, Deficyt – 609 tys. USD, Banat – 525 tys. USD, klacz Wenera – 216 tys. USD.

Na przełomie XX i XXI wieku ponownie nastąpił wzrost zainteresowania polskimi arabami. Wtedy sprzedano ogiery Batyskafa za 450 tys. USD, a Druida za 500 tys. USD. Do rekordów z tego okresu należy zaliczyć ceny uzyskane za klacze: Wieżę Wiatrów – 220 tys. USD, Palestynę – 300 tys. euro oraz Elandrę – 290 tys. euro. W ubiegłym roku sprzedano konie za łączną kwotę ponad 2,5 mln euro, w tym klacz Pietę za 300 tys. euro. Łącznie w ciągu 39 lat prowadzenia aukcji w Janowie sprzedano ok. 1 400 koni czystej krwi arabskiej.

W czasie tegorocznego Narodowego Pokazu, dorocznego święta dla hodowców i miłośników koni czystej krwi arabskiej, zostały wybrane najlepsze konie spośród 150 zgłoszonych w 4 kategoriach. Czempionem Polski Ogierów Młodszych został Kapsztad syn rekordzistki KWESTURY. Czempionat Polski Ogierów Starszych oraz Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którą osobiście wręczył Marek Sawicki otrzymał ogier Grafik. Czempionka Polski Klaczy Młodszych została Palabra. Natomiast Czempionką Polski Klaczy Starszych oraz Najlepszym Koniem Pokazu została popularna i już utytułowana Pianissima z Janowa. Równocześnie otrzymała ona nagrodę prezesa ANR, którą wręczył Wojciech Kuźmiński Prezes ANR (na zdjęciu). W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Nagrodę dla Najlepszego konia Pokazu przekazał Andrzej Klarkowski, Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej.

Niewątpliwie rok 2008 zapisze się w historii Janowskiej Aukcji jako rekordowy pod względem najwyższej ceny uzyskanej za jednego konia oraz najwyższych, jak dotychczas, obrotów podczas jednej aukcji.

Grażyna Kapelko /ANR

N”

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.