fbpx
Strona głównaPozostałeHistoryczna aukcja w Janowie Podlaskim

Historyczna aukcja w Janowie Podlaskim

Za 1 milion 125 tys. euro została sprzedana zjawiskowa klacz Kwestura ze Stadniny Koni Michałów, podczas elitarnej 39 Aukcji Koni Arabskich Pride of Poland”, która odbyła 10 sierpnia br. w Janowie Podlaskim. Jest to najwyższa cena jaką uzyskano po zaciętej licytacji za jednego konia w całej historii tej prestiżowej i najbardziej znanej na świecie Aukcji. N”

13-letnia Kwestura to jedna z najbardziej utytułowanych klaczy na świecie. Jest m.in. ubiegłoroczną czempionką świata z salonu w Paryżu i czempionką Stanów Zjednoczonych. Nabył ją kupiec z Bliskiego Wschodu.
Łącznie podczas całej tegorocznej Aukcji Pride of Poland” sprzedano ze wszystkich trzech państwowych stadnin: w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce konie za ok. 3 miliony euro. Bardzo wysoką cenę uzyskały siwe klacze z Janowa: Amra – 340 tys. euro i Andromeda – 270 tys. euro sprzedane do Wielkiej Brytanii oraz z Michałowa: Ellissara – 240 tys. euro i Egea – 160 tys. euro, które nabyli kupcy z Arabii Saudyjskiej. W Janowie Podlaskim w ramach Dni Konia Arabskiego, którego gospodarzem była tradycyjnie Agencja Nieruchomości Rolnych, odbył się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jubileuszowy, XXX Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Inauguracji Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim dokonał Wojciech Kuźmiński, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych. Tradycyjnie na Aukcję i Narodowy Pokaz przybyły znane osobistości ze świata polityki i kultury, m.in. Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, senatorowie i posłowie, władze województwa lubelskiego.

Od lat aukcja w Janowie przyciąga dziesiątki klientów, głównie z zagranicy, gotowych płacić dziesiątki, a czasem setki tysięcy euro, aby stać się posiadaczami “polskiego araba – pure polish”. Aukcja w Janowie jest barometrem cen światowych, kształtującym podaż i popyt na konie arabskie. Pierwszy spektakularny sukces aukcja odniosła pod koniec lat siedemdziesiątych. Wartość sprzedaży osiągnęła ponad milion dolarów. W latach osiemdziesiątych koń arabski stał się naszym flagowym produktem eksportowym. Wtedy padły rekordy cenowe, które w niedzielę musiały ustąpić historycznej cenie za Kwesturę: ogiery El Paso – milion dolarów, Bandos – 806 tys. USD, Deficyt – 609 tys. USD, Banat – 525 tys. USD, klacz Wenera – 216 tys. USD.

Na przełomie XX i XXI wieku ponownie nastąpił wzrost zainteresowania polskimi arabami. Wtedy sprzedano ogiery Batyskafa za 450 tys. USD, a Druida za 500 tys. USD. Do rekordów z tego okresu należy zaliczyć ceny uzyskane za klacze: Wieżę Wiatrów – 220 tys. USD, Palestynę – 300 tys. euro oraz Elandrę – 290 tys. euro. W ubiegłym roku sprzedano konie za łączną kwotę ponad 2,5 mln euro, w tym klacz Pietę za 300 tys. euro. Łącznie w ciągu 39 lat prowadzenia aukcji w Janowie sprzedano ok. 1 400 koni czystej krwi arabskiej.

W czasie tegorocznego Narodowego Pokazu, dorocznego święta dla hodowców i miłośników koni czystej krwi arabskiej, zostały wybrane najlepsze konie spośród 150 zgłoszonych w 4 kategoriach. Czempionem Polski Ogierów Młodszych został Kapsztad syn rekordzistki KWESTURY. Czempionat Polski Ogierów Starszych oraz Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którą osobiście wręczył Marek Sawicki otrzymał ogier Grafik. Czempionka Polski Klaczy Młodszych została Palabra. Natomiast Czempionką Polski Klaczy Starszych oraz Najlepszym Koniem Pokazu została popularna i już utytułowana Pianissima z Janowa. Równocześnie otrzymała ona nagrodę prezesa ANR, którą wręczył Wojciech Kuźmiński Prezes ANR (na zdjęciu). W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Nagrodę dla Najlepszego konia Pokazu przekazał Andrzej Klarkowski, Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej.

Niewątpliwie rok 2008 zapisze się w historii Janowskiej Aukcji jako rekordowy pod względem najwyższej ceny uzyskanej za jednego konia oraz najwyższych, jak dotychczas, obrotów podczas jednej aukcji.

Grażyna Kapelko /ANR

N”

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.