fbpx

Herbicydy w rzepak ozimy na chwasty jednoliścienne roczne, które wyeliminują też chwasty dwuliścienne

Herbicydy w rzepak ozimy na chwasty jednoliścienne roczne, które przy okazji wyeliminują chwasty dwuliścienne możemy zastosować tuż po wschodach rzepaku jak i chwastów. Herbicydy możemy użyć od fazy liścieni, aż do momentu wytworzenia przez rzepak ozimy nawet 8 liści właściwych.

Na plantacji skuteczne ograniczenie chwastów można prowadzić za pomocą klasycznych herbicydów zawierających substancje czynne (s.cz.) z różnych grup chemicznych, w odniesieniu do wybranych gatunków jednoliściennych i dwuliściennych, tuż po wschodach (zarówno rzepaku jak i chwastów), od fazy liścieni aż do momentu wytworzenia przez rzepak ozimy nawet 8 liści właściwych.

Baner Syngenta

Najwcześniej, bo już w momencie wytworzenia przez rzepak ozimy liścieni, można zastosować s.cz. dimetachlor, którą należy aplikować do fazy 4 liści właściwych rzepaku ozimego. Natomiast chwasty najskuteczniej zwalczane są w fazie kiełkowania do fazy dobrze wykształconych liścieni. Substancja ta ogranicza miotłę zbożową oraz wrażliwe chwasty dwuliścienne. Pamiętajmy, iż dimetachlor nie zaleca się stosować częściej niż co trzy lata na tym samym polu, w dawkach nie przekraczających łącznie 1,0 kg s.cz. na 1 ha.

Kolejną s.cz., którą można stosować zaraz po wschodach (faza liścieni) rzepaku ozimego jest metazachlor. Jest to bardzo „elastyczna czasowo” substancja, gdyż aplikuje się ja do momentu osiągniecia przez rzepak ozimy fazy 6 liści a w niektórych przypadkach nawet 8 liści właściwych. Gatunki jednoliścienne, tj. wyczyniec polny oraz niektóre uciążliwe chwasty dwuliścienne, najskuteczniej ograniczane są w fazie liścieni do fazy 2 liści właściwych.

Następny przykład to gotowa dwuskładnikowa mieszanina zawierająca w swoim składzie przytoczony powyżej metazachlor do którego dodano chinomerak. Duet ten można stosować w fazie liścieni do 8 liści lub w fazie 2 liści do 8 liści rzepaku ozimego, głównie do zwalczania miotły zbożowej i niektórych chwastów dwuliściennych.

Również po wschodach (faza 1 liścia) rzepaku ozimego, do momentu osiągniecia 3 liści właściwych, można zastosować mieszaninę trójskładnikową metazachlor + pikloram + aminopyralid, która skutecznie ogranicza chwasty znajdujące się w fazie liścieni do fazy 2 liści właściwych, tj. miotła zbożowa i niektóre dwuliścienne.

Następna kombinacja to dodanie do metazachloru, s.cz. dimetenamid-P, którą stosuje się w fazie 2-8 liści właściwych rzepaku ozimego. Substancje te skutecznie ograniczają chwasty od momentu kiełkowania do osiągniecia fazy 2 liści właściwych. Ponadto zaletą tej mieszaniny jest jej wysoka skuteczność w ograniczaniu miotły zbożowej i niektórych uciążliwych chwastów dwuliściennych rocznych.

I ostatnia s.cz. czyli propyzamid, wchodząca w skład klasycznych herbicydów, którą zaleca się stosować w fazie pomiędzy 4 a 6 liściem rzepaku ozimego. Substancja ta jest najczęściej wykorzystywana do zwalczania późno wschodzącej miotły zbożowej (czasami wyczyńca polnego) czy samosiewów zbóż oraz przytuli czepnej. Cechą szczególną tej substancji jest możliwość aplikowania jej w naprawdę niskich temperaturach, pomiedzy 0-30C. Oczywiście im temperatura jest wyższa, tym skuteczność działania propyzamidu będzie lepsza.

Przykładowe s.cz. herbicydów, zalecane jesienią do zwalczania chwastów jednoliściennych oraz samosiewów zbóż po wschodach rzepaku ozimego 
Herbicyd  S.cz.  Dawka na ha  Faza  

w skali BBCH 

Chwasty wrażliwe 
Teridox 500 EC  dimetachlor  2,0 l  10-14  miotła zbożowa + dwuliścienne 
Bantux 500, Butisan S, Butisan 500 SC, Raper Solo 500, Rapsan Solo 500, Rapuzi 500 SC  metazachlor  1,5 l  10-16/18  wyczyniec polny + dwuliścienne 
Dakota 500 SC, Fuego 500 SC, Macho 500 SC, Metax 500 SC, Met-Nex 500 SC, Metaz 500 SC, Metazachlor 500 SC, Metazanex 500 SC, Mezotop 500 SC, Mezzo 500 SC, Naspar 500 SC, Naspar Solo 500, Parsan 500 SC, Raper 500 SC, Rapex 500 SC, Rapsan 500 SC, Rego 500 SC, Rexxan SC, Znachor 500 SC  2,0 l 
Bantux, Butisan 400 SC, Butisan Mono  2,5 l 
Butisan Top, Rapsan Turbo  metazachlor  

+ chinomerak 

2,0 l  10-18  miotła zbożowa + dwuliścienne 
Butisan Star 416 SC, Impesco 416 SC, Permuson 416 SC, Rapsan Plus  3,0 l  12-18 
Corvus, Kliper, Spark  metazachlor  

+ pikloram  

+ aminopyralid 

1,5 l  11-13 
Butisan Duo 400 SC, Sprinbok, Sprinbok Duo  metazachlor  

+ dimetenamid-P  

2,5 l  12-18 
Kerb 400 SC  propyzamid  1,875 l  14-15  miotła zbożowa, samosiewy zbóż, życica wielokwiatowa, wyczyniec polny + dwuliścienne 
Barclay Propyz SC, PPZ-400 SC, Ortis 400 SC, Propyzaflash SC, Prince 400 SC, Prince Duo 400 SC, TurboPropyz SC  2,1 l  14-16 
Kerb 50 WP  1,5 kg  15-16 

 

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

dr inż. Tomasz Sekutowski
IUNG-PIB Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.