fbpx

Herbicydy do odchwaszczania bobiku. Zwalczanie chwastów przedwschodowo i powschodowo

We wcześnie sianych uprawach roślin bobowatych, do których należy również bobik, szczyt występowania chwastów nie wymagających wysokich temperatur do kiełkowania, np. miotła zbożowa, komosa biała, przypada na przełomie marca i kwietnia, a chwastów tzw. ciepłolubnych, jak chwastnica jednostronna, żółtlica drobnokwiatowa = na początek maja. Podpowiadamy, jakimi herbicydami odchwaszczać bobik.

We wszystkich bobowatych (w tym i w bobiku), ochrona przed chwastami (zarówno jedno jak i dwuliściennymi) jest jednym z podstawowych elementów agrotechniki, który zazwyczaj decyduje o powodzeniu tej uprawy. Pomimo, że w ostatniej dekadzie liczba herbicydów do odchwaszczania bobiku, znacznie się zwiększyła, to nadal są to preparaty oparte na s.cz., znanych i stosowanych w tej uprawie już od dobrych kilku lat.

Obecnie do odchwaszczania bobiku, zarejestrowanych jest około 66 herbicydów, opartych jedynie na 11 s.cz. (stosowanych pojedynczo lub w mieszaninie), tj. chlomazon, pendimetalina, dimetenamid-P, prosulfokarb, aklonifen, bentazon, imazamoks, chizalofop-P etylowy, fluazyfop-P butylowy, kletodym i propachizafop.

Doglebowe herbicydy

W terminie przedwschodowy, doglebowym można zastosować herbicyd Command 360 CS (s.cz. chlomazon) w dawce 0,25 l/ha. Preparat ten stosuje się bezpośrednio po siewie bobiku (najpóźniej do 2 dni) na starannie uprawioną (bez grud) glebę (BBCH 00-05). Środek działa głównie w okresie kiełkowania wrażliwych chwastów, tj. chwastnica jednostronna, bodziszek drobny, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa i purpurowa, krzywoszyj polny, poziewnik szorstki, przytulia czepna, tasznik pospolity i tobołki polne.

Kolejny herbicyd, to Stallion 363 CS (s.cz. chlomazon + pendimetalina), który można zastosować również doglebowo, bezpośrednio po siewie bobiku, na wilgotną i starannie uprawioną (bez grud i nierówności) glebę (BBCH 00). Środek niszczy chwasty wrażliwe na te dwie s.cz., od fazy kiełkowania do fazy pierwszych liści. Maksymalna zaleca dawka dla jednorazowego zastosowania to 3,0 l/ha, która skutecznie ogranicza takie chwasty jak: chwastnica jednostronna, perz właściwy, wiechlina roczna, dymnica pospolita, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa i różowa, komosa biała, niezapominajka polna, psianka czarna, przetacznik bluszczykowy, pokrzywa żegawka, przytulia czepna, rdestówka powojowata, rdest ptasi, rumianek pospolity, szarłat szorstki, tasznik pospolity i tobołki polne.

Następne 2 herbicydy to Dimetic Duo 462,5 EC i Wing P 462,5 EC (s.cz. pendimetalina + dimetenamid-P), które można stosować przedwschodowo, doglebowo bezpośrednio po siewie bobiku (BBCH 00). Herbicydy te stosowane w dawce 4,0 l/ha, pobierane są przez korzenie i liścienie chwastów u których, nie dochodzi do wschodów lub(i) następuje ich zamieranie w fazie siewki. Gatunki chwastów wrażliwe, to: chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, przytulia czepna, rdest ptasi i tobołki polne.

Dalsze 8 herbicydów, tj. Amstaf 800 EC, Baset 800 EC, Boxer 800 EC, Fantasia 800 EC, Krum 800, Spannit 800 EC, Takoba 800 EC, Tiara 800 EC, zawierają w swoim składzie s.cz. prosulfokarb, którą można stosować przedwschodowo, doglebowo w terminie do 5 dni (BBCH 00-02), po siewie bobiku, który powinien być bezwzględnie wysiany na głębokość nie mniejszą niż 7 cm. Środki te można stosować dawce 3,0-4,0 l/ha, która to dawka skutecznie ogranicza chwasty w okresie ich kiełkowania i wcześnie po ich wschodach oraz we wczesnych faz rozwojowych (juwenalnych). Chwasty wrażliwe to: miotła zbożowa, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, przetacznik bluszczykowy i perski, przytulia czepna.

Kolejne 3 herbicydy to: Bandur 600 SC, Dubri Bis 600 SC i Proclus, które zawierają w swoim składzie aklonifen, który należy stosować bezpośrednio po siewie, ale przed wschodami bobiku, na starannie uprawioną glebę (BBCH 00-08). Herbicydy te stosowane przedwschodowo doglebowo, tworzą po aplikacji na jej powierzchni, jednolitą powłokę. Aklonifen pobierany jest poprzez liścienie oraz koleoptyl chwastów wrażliwych, jednak najskuteczniej działa na nie w trakcie ich kiełkowania i wschodów. Zaletą tej substancji jest to, że pozostaje aktywna przez 2-3 miesiące po zabiegu, w związku z czym skutecznie ogranicza zachwaszczenie wtórne. Dawka 3,0 l/ha, efektywnie ogranicza: chwastnicę jednostronną, wiechlinę roczną, fiołka polnego, gwiazdnicę pospolitą, komosę białą, marunę nadmorską, poziewnika szorstkiego, przytulie czepną, rdest plamisty, samosiewy rzepaku, szarłat szorstki, tobołki polne i żółtlicę drobnokwiatową.

Termin powschodowy

Natomiast w terminie powschodowym, nalistnym do ochrony plantacji bobiku, możemy zastosować 5 herbicydów, tj. Corum 502,4 SL, Foresto 502,4 SL, Keppler 502,4 SL, Komiks 502,4 SL, Prorum, które zawierają w swoim składzie, dwie uzupełniające się s.cz. bentazon i imazamoks, które można aplikować już od fazy 2 rozwiniętego liścia aż do fazy 5 pędów bocznych (BBCH 12-25). W maksymalnej zalecanej dawce 1,25 l/ha, herbicydy te skutecznie ograniczają, jedynie chwasty dwuliścienne, tj. bodziszek drobny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa i różowa, komosa biała, przetacznik bluszczykowy i rolny, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity i żółtlica drobnokwiatowa.

W celu dodatkowego ograniczenie chwastów jednoliściennych, występujących w ulistnionej fazie bobiku, możliwe jest zastosowanie jedynie gramininicydów, których jest aż 38.

Najwcześniej bo już w fazie 1 liścia bobiku aż do fazy, gdy widoczne są pierwsze płatki, ale pąki kwiatowe nadal są zamknięte (BBCH 11-59), można zastosować 14 preparatów, tj. Achiba 05 EC, Elegant 05 EC, Graminis 05 EC, Lampart 05 EC, Leopard Extra 05 EC, Quick 05 EC, Supero 05 EC, Targa Super 05 EC, Taurus 05 EC (dawka 0,75-2,5 l/ha) oraz Buster 100 EC, Investo 100 EC, Jenot 100 EC, Pilot 10 EC, Targa Max 10 EC (dawka 0,5-1,25 l/ha), które w swoim składzie zawierają s.cz. chizalofop-P etylu. Graminicydy te służą do zwalczania samosiewów zbóż, chwastnicy jednostronnej, miotły zbożowej, owsa głuchego, włośnicy sinej, wyczyńca polnego, życicy wielokwiatowej. Zwalczany jest też perz właściwy ale w dawce maksymalnej, zalecanej do jednorazowego zastosowania.

Natomiast w fazie 2 liścia bobiku aż do fazy gdy widoczne są pierwsze pąki kwiatowe (BBCH 12-51), można zastosować 5 preparatów, tj. Cegorian Extra 120 EC, Flanker 120 EC, GramiGuard, Kleto4Herbi 120 EC, Select Super 120 EC, które zawierają w swoim składzie s.cz. kletodym. Substancja ta w uprawie bobiku wykorzystywana jest jedynie do skutecznego zwalczania chwastów rocznych, tj. samosiewy zbóż, chwastnica jednostronna i owies głuchy. Maksymalna dawka do jednorazowego zastosowania wynosi 0,8 l/ha.

Kolejnych 9 graminicydów, tj. Agaton 100 EC, Agil-S 100 EC, Aria 100 EC, Asfolot 100 EC, Kalamos 100 EC, Profop 100 EC, Ready, Vima-Propachizafop, Zetrola 100 EC, zawierających w swoim składzie  propachizafop, można stosować od fazy 3 liści bobiku (BBCH 13). Dawka 0,5-0,7 l/ha skutecznie zwalcza chwasty roczne, tj.  chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, palusznik krwawy, samosiewy zbóż, włośnica sina i zielona, życica trwała. Natomiast dawka 1,25-1,5 l/ha, w sposób zadawalający ogranicza chwasty wieloletnie, tj. perz właściwy.

I na koniec 10 graminicydów, tj. Frequent (dawka 3,0 l/ha), Privium 125 EC (dawka 0,75-2,0 l/ha) i Trivko (dawka 0,75-1,6 l/ha) oraz Balatella Forte 150 EC, Fusilade Forte 150 EC, Fortune, Foster Forte 150 EC (dawka 0,6-1,7 l/ha) i Esorio 150 EC, Flutax 150 EC, Grastop 150 EC (dawka 2,5 l/ha), które w swoim składzie zawierają s.cz. fluazyfop-P butylu. Preparaty te należy stosować w momencie wytworzenia przez bobik, co najmniej  2-3 liści (BBCH 12-13) i nie później, niż do początku rozwoju kwiatostanu i przed wysunięciem pąków kwiatowych z liści (BBCH 50). W maksymalnej zalecanej dawce, zwalczane są następujące chwasty: owies głuchy, chwastnica jednostronna, samosiewy zbóż, miotła zbożowa, stokłosa bezostna, włośnica sina i zielona, wyczyniec polny, wiechlina łąkowa, życica wielokwiatowa oraz perz właściwy.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

dr inż. Tomasz Sekutowski
IUNG-PIB Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.