fbpx

Herbicydowe zalecenia

Działanie herbicydów determinują czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura, czy opady. Dlatego przed zastosowaniem warto zwracać uwagę na ich właściwości, możliwości stosowania i skuteczność działania w danych warunkach.

Wysokość i jakość plonów zdeterminowana jest przez warunki pogodowe, które wyznaczają rytm pracy. W całym cyklu uprawy roślin nieprzewidywalność pogody stanowi duży problem, ale możliwe jest minimalizowanie związanych z tym kosztów, dzięki stosowaniu herbicydów bardziej odpornych na zmywanie.

Na efektywność zabiegów chwastobójczych mają wpływ właściwości biologiczne i fizyczne środków ochrony roślin, stosowane dawki i metody aplikacji. Olbrzymią rolę odgrywają także uwarunkowania pogodowe, tj. temperatura, nasłonecznienie, wilgotność i deszcz, które w znacznym stopniu mogą hamować działanie zastosowanych herbicydów. Wystąpienie opadów w krótkim czasie po zabiegu powoduje zmywanie preparatu z powierzchni roślin lub rozcieńczenie substancji aktywnej, przyczyniając się do znacznego obniżenia efektywności jej działania.
Badania wykazują, że niezależnie od rodzaju działania preparatu, występujący w krótkim czasie (1-2 godziny) po zastosowaniu oprysku deszcz, może zmywać go, w zależności od intensywności, w granicach 40-80%. Pozostała po zmyciu ilość substancji aktywnej nie zadziała skutecznie, co bardzo często wymusza konieczność powtórzenia zabiegu. Podobnie sprawa ma się z temperaturą. Przykładowo, herbicydy gorzej działają w niższych temperaturach, ponieważ wszystkie czynności życiowe rośliny przebiegają wtedy wolniej. Herbicyd wolniej wnika i rozprzestrzenia się w roślinie, co powoduje zamiast zniszczenia chwastu, jego powolny wzrost i w efekcie dalszy rozwój. Również zbyt wysoka temperatura może źle wpływać na stosowane środki, co szczególnie dotyczy herbicydów stosowanych w zbożach. Zabiegi wykonywane przy wysokiej temperaturze i nasłonecznieniu mogą powodować fitotoksyczne działanie w stosunku do zbóż i zahamowanie ich rozwoju.

Konieczność powtarzania zabiegów ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne rodzi duże koszty, z kolei zaniechanie ponownego oprysku może grozić utratą plonów. Dla wzmocnienia i przyspieszenia działania herbicydów konieczne jest zatem skrócenie czasu potrzebnego na wniknięcie substancji czynnej do rośliny, ochrona przed spłukiwaniem w razie deszczu i odporność na wysokie pH wody.
Dobre właściwości w tym zakresie zostały wypracowane w niektórych herbicydach. BASF proponuje tu swój produkt Biathlon 4D. Preparat eliminuje chwasty od momentu rozpoczęcia przez nie wegetacji wiosną, od temperatury 5°C. Wykorzystana w herbicydzie formulacja rozpuszczalnego w wodzie granulatu uodparnia się na zmywanie przez deszcz po godzinie od zabiegu.

Innowacyjne środki ochrony roślin pozwalają na wykonywanie oprysków od najwcześniejszych faz wegetacji, wykazując bardzo wysoką skuteczność nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych. Korzyści wynikające z zabezpieczenia plonowania wczesną wiosną i redukcję ilości wykonywanych zabiegów ochronnych to realna oszczędność czasu i pieniędzy.

Renata Struzik, za: BASF

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.