fbpx

Nowy herbicyd w słoneczniku. Jest zezwolenie na tribenuron metylowy

Jednym z najważniejszych postulatów ze strony rolników uprawiających słonecznik, zgłaszanych Krajowemu Zrzeszeniu Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych była pomoc w umożliwieniu zastosowania technologii zwalczania chwastów. Dotyczyło to użycia środków zawierających substancję czynną tribenuron metylowy w uprawach odmian słonecznika odpornych na tę substancję.

Technologia Express Sun to rozwiązanie zabezpieczające uprawy przed wieloma chwastami dwuliściennymi. Przykładami takich chwastów są: chaber bławatek, ostrożeń polny, chwasty rumianowate, komosa biała, rdesty, mak polny, psianka czarna, żółtlica drobnokwiatowa, słonecznik konwencjonalny w postaci samosiewu. Wskazane chwasty były niedostatecznie zwalczane przez zarejestrowane herbicydy posiewne.

Samasz loteria - baner

Dzięki staraniom KZPRiRB w lipcu nastąpiło rozszerzenie zezwolenia na obrót środkiem ochrony roślin Express SX 50 SG o zastosowania w uprawie słonecznika, na zasadzie wzajemnego uznania, bazując na etykiecie jednego z Państw ościennych należących do UE. Środek ochrony roślin Express 50 SX jest dopuszczony do ochrony uprawy słonecznika np. w Republice Czeskiej. Obecnie na stronie MRiRW nie można odnaleźć informacji ani pobrać etykiety dla wskazanego środka. Etykieta produktu Express SX 50 SG dostępna jest do pobrania na stronie internetowej www.kzprirb.pl

Warto podkreślić, że w takich krajach, jak Niemcy, Czechy, Słowacja preparaty zawierające tribenuron metylowy są powszechnie stosowane w technologii Express Sun. Daje to dobre efekty ekonomiczne, skutecznie zabezpiecza uprawy przed najbardziej agresywnymi chwastami, umożliwia wykorzystanie pełnej technologii (odmiany odporne na tribenuron metylowy oraz zarejestrowane herbicydy, zawierające tę substancję aktywną) i jest korzystne dla rolników.

Technologia ta daje możliwość powschodowego stosowania tribenuronu metylowego. Uniezależnia rolników od konieczności dostosowywania się do takich czynników, jak wilgotność gleby (w odróżnieniu od preparatów przedwschodowych). Obecnie jest to pierwszy zarejestrowany w Polsce herbicyd zwalczający chwasty dwuliścienne w słoneczniku powschodowo.

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.