fbpx

HELM-Flurox 200 EC do wiosennego zwalczania chwastów w zbożach

Materiał Partnera HELM

Chwasty w zbożach stanowią duże obciążenie dla uprawy. Konkurują z rośliną uprawną o światło, wodę, składniki odżywcze, przyczyniają się do obniżenia plonowania. Ponadto mogą prowadzić do rozprzestrzeniania się chorób grzybowych, wylegania roślin, utrudniają zbiór. Zboża ozime narażone są na zachwaszczenie nie tylko jesienią, ale również wiosną.

Chwasty w zbożach ozimych powinny być zwalczane jesienią, ale często z różnych przyczyn zabieg jesiennego odchwaszczania nie jest wykonywany. Zdarza się także, że jesienne zwalczanie chwastów w zbożach ozimych okazuje się niewystarczające, na co wpływ mają przede wszystkim warunki pogodowe. Wówczas konieczna jest odpowiednia korekta herbicydem. Wiosenna ochrona powinna skutecznie wyeliminować chwasty z plantacji.

Do  powszechnie występujących chwastów w pszenicy ozimej i jęczmieniu ozimym należą: przytulia czepna, wyczyniec polny, miotła zbożowa, stokłosa polna, owies głuchy, gwiazdnica pospolita, tobołki polne, tasznik pospolity, fiołek polny, jasnota różowa, przetaczniki oraz chwasty rumianowate. Wpływają one nie tylko  negatywnie na plony, ale są również trudne do zniszczenia. Każdego roku chwasty są przyczyną dużych strat w plonie pszenicy, dochodzących do 10 – 20% na nieodchwaszczanych plantacjach.

Jednym z najważniejszych elementów skutecznej ochrony przed chwastami w intensywnej produkcji zbóż jest ochrona chemiczna.

Jednym z rozwiązań do  wiosennego zwalczania chwastów dwuliściennych w pszenicy ozimej i jęczmieniu ozimym jest herbicyd Helm-Flurox 200 EC. Środek zawiera substancję czynną fluroksypyr (HRAC – grupy O), która charakteryzuje się szybkim efektem działania. Helm-Flurox 200 EC jest herbicydem nalistnym, selektywnym o działaniu układowym.

Temperatura minimalna dla działania fluroksypyru to 7-8˚C, optymalna 15-20˚C, maksymalna 22˚C. Pierwsze objawy działania środka na chwastach widoczne są po upływie 2-3 dni, a ich zamieranie następuje po 5-7 dniach. Najskuteczniej zwalcza chwasty w fazie rozety, a przytulię czepną w każdej fazie rozwoju.

Chwasty wrażliwe: bniec biały, chaber bławatek, dymnica pospolita, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa,  maruna bezwonna, przetacznik trójlistkowy, przytulia czepna, tasznik pospolity.

gwiazdnica pospolita
Gwiazdnica pospolita

Chwasty średniowrażliwe: fiołek polny, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski, rumianek pospolity, samosiewy rzepaku, tobołki polne.

Helm-Flurox 200 EC stosuje się wiosną, po ruszeniu wegetacji do początku fazy liścia flagowego zbóż (BBCH < 37). Zalecana maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania to 1 l/ha.

Środek można aplikować w mieszaninie zbiornikowej z preparatami HELM – Tribi 75 WG lub Chwastox Extra 300 SL w celu uzyskania szerszego spektrum zwalczanych chwastów. Zalecane dawki preparatów: HELM – Flurox 200 EC 0,5 l/ha + HELM – Tribi 75 WG 0,015 kg/ha lub HELM – Flurox 200 EC 0,7 l/ha + Chwastox Extra 300 SL 1,5 l/ha.

Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi rozwiązaniami firmy HELM w ochronie roślin: https://www.helmpolska.com/business-lines/crop-protection

„Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie”.

Materiał Partnera HELM

Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.