Harmonogram płatności z nowego PROW

W ramach nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, polscy rolnicy i mieszkańcy wsi otrzymają ponad 43 mln euro. Harmonogram wdrażania poszczególnych działań powinniśmy poznać już w tym tygodniu.

Nowy PROW to miliony na inwestycje w rozwój gospodarstw, zwiększenie efektywności produkcji, oraz poprawę życia wszystkich mieszkańców wsi. Mowa tu nie tylko o rolnikach, ponieważ obszary wiejskie zamieszkują nie tylko producenci rolni. Do wykorzystania będzie 32,9 mld euro ze środków unijnych, 4,9 mld euro ze środków krajowych oraz ponad 5,2 mld euro w ramach polityki spójności.

– Moim celem, celem resortu rolnictwa i całego rządu jest sukcesywne zwiększanie dochodów rolników oraz poprawa jakości życia wszystkich mieszkańców wsi – mówił minister rolnictwa, Marek Sawicki, podsumowując minioną perspektywę budżetową i informując o najważniejszych założeniach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Harmonogram wdrażania poszczególnych działań nowego PROW-u jest przygotowany, a jego szczegóły zostaną ujawnione w bieżącym tygodniu. Resort rolnictwa zapowiada jednak, że jego celem jest uruchomienie najważniejszych działań inwestycyjnych jeszcze w II kwartale tego roku

Minister zaapelował do wszystkich liderów wiejskich, aby informację na temat płatności bezpośrednich oraz PROW rozpowszechniali wśród wszystkich rolników. – To możemy zrobić wspólnie. Cen mleka i mięsa nie możemy ustalić, ale możemy wspólnie z organizacjami rolniczymi ułatwić polskim gospodarzom absorpcje ogromnych unijnych funduszy. Zamiast tracić czas na protesty, rolą liderów rolniczych powinna być większa aktywność przy Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich – tłumaczył Sawicki – Ci, którzy szybciej sięgną po te środki oraz przebudują strukturę swojej produkcji dostosowując ją do nowej oferty płatności bezpośrednich i PROW, będą na rynku krajowym i europejskim bardziej konkurencyjni – stwierdził.

Wszystkie pieniądze, które w dotychczasowym PROW nie były wykorzystane, zostaną przeniesione na działanie „Ułatwianie startu młodym rolnikom”.

Renata Struzik, źródło: MRiRW