fbpx
Strona głównaWiadomościGwałtowny wzrost cen środków do produkcji. Co robi Ministerstwo Rolnictwa?

Gwałtowny wzrost cen środków do produkcji. Co robi Ministerstwo Rolnictwa?

Rolnicy zaniepokojeni są rosnącymi cenami paliwa oraz energii. Wielu producentów rolnych obawia się, że może zabraknąć paliwa do ciągników i nie będą tym sami mogli wykonać wielu koniecznych wiosennych prac polowych. Rząd rozwiewa ich wątpliwości  i zapewnia, że nic takiego nie powinno się zdarzyć.

Resort rolnictwa w związku ze wzrostem cen paliw i energii miedzy innymi wystąpił do Ministerstwa Aktywów  Państwowych z prośbą o uwzględnienie specyfiki sektora rolnego w podejmowanych działaniach na rynku paliwowym, tj. o wprowadzenie zmian w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu oraz wprowadzenie mechanizmów chroniących podmioty sektora rolno-spożywczego przed wzrostem cen nośników energii.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpiło też do Ministerstwa Rozwoju i Technologii o podjęcie działań wspierających energochłonne branże sektora rolno-spożywczego, co ma być skutecznym i efektywnym sposobem przeciwdziałania zwiększającym się kosztom produkcji, wzrostowi cen żywności oraz inflacji.

Według MRiRW konieczna jest również  zmiana rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 listopada 2021 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła (Dz.U. 2021 poz. 2209) poprzez rozszerzenie listy obiektów objętych ochroną przed ograniczeniami w dostawach energii o obiekty służące procesom produkcji i przechowywania produktów żywnościowych.

– Ponadto w uchwale Rady Ministrów z dnia 18 marca br. zawarto szczegóły dotyczące programu dopłat do nawozów. Uchwała została zgłoszona do Komisji Europejskiej z prośbą o  notyfikację. Pomoc dotyczy nawozów zakupionych od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. i będzie przysługiwała producentom rolnym, którym zagraża utrata płynności finansowej. – Budżet programu to około 3,9 mld złotych – mówi Norbert Kaczmarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie  Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.