GUS się doliczył ilu rolników stosuje orkę, a ilu płodozmian

GUS policzył jak uprawiają ziemię polscy rolnicy. W opublikowanych właśnie najnowszych danych podaje, ilu rolników stosuje orkę, a ilu płodozmian. 

reklama
Baner Amazone

Orka, siew bezpośredni i płodozmian wciąż się nieźle mają w polskich gospodarstwach rolnych. Tak wynika z najnowszych danych gusowskich. Sprawdzamy więc, które metody uprawy dominowały w 2023 roku i jak zimą rolnicy zabezpieczali glebę.

Płodozmian wciąż popularny – ponad milion gospodarstw go stosowało

W 2023 roku aż 1,1 mln gospodarstw rolnych zadeklarowało, że stosowało płodozmian na części lub całości swoich pól. W ponad 808 tys. gospodarstw płodozmianem objęto więcej niż 75% powierzchni. W ponad 144 tys. gospodarstw płodozmian obejmował od 50% do 75% powierzchni zasiewów i gruntów ugorowanych. Idąc dalej, w ponad 44 tys. gospodarstw od 25% do 50%. W końcu w ponad 54 tys. gospodarstw płodozmianem objęte było poniżej 25% powierzchni.

reklama
Baner Kioti

Orka głęboka wciąż dominuje – stan na dziś

Najczęściej stosowaną metodą uprawy w Polsce według danych GUS pozostaje jednak orka głęboka. Zastosowano ją bowiem na ok. 6,9 mln ha. Czyli na ponad 61% gruntów ornych i ugorowanych.

Pomimo tradycyjnego podejścia, coraz więcej rolników sięga też po siew bezpośredni. Tę metodę wykorzystano na 1,8 mln ha (16,1%). Z kolei orka płytka, jako forma uprawy konserwującej, objęła 1,1 mln ha (9,9%).

Kto stosuje orkę, a kto robi to bezorkowo?

Otóż jak pokazały badania statystyczne na podstawie struktury gospodarstw, orkę głęboką oraz płytką najczęściej rolnicy stosowali w gospodarstwach o powierzchni od 1 do 10 ha użytków rolnych. Aż 45% użytkowników orki tradycyjnej oraz 40% tych, co stosowali orkę płytką to byli właściciele gospodarstw o areale od 1 do 5 ha.

Zdecydowanie mniej tego typu praktyk GUS odnotował w dużych gospodarstwach, czyli powyżej 100 ha, bo zaledwie 1–2%. Co ciekawe, ponad 75% gospodarstw powyżej 5 ha sięgało po siew bezpośredni, przynajmniej na części pola.

Zabezpieczenie gleby zimą – jak radzą sobie rolnicy?

Z danych GUS wynika, że 53,8% powierzchni zasiewów i ugorów rolnicy pokryli zimą uprawami ozimymi, które chroniły glebę. Dodatkowo, 6,4% gruntów zabezpieczyli pozostałościami roślinnymi, a kolejne 4,1% – uprawami okrywowymi lub poplonami.

Jednak wciąż ponad 61% gospodarstw miało przynajmniej część powierzchni niepokrytą żadną formą roślinności w okresie zimowym.

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI