fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychGUS: Plony rzepaku w Polsce mogą być wyższe od ubiegłorocznych

GUS: Plony rzepaku w Polsce mogą być wyższe od ubiegłorocznych

Według Głównego Urzędu Statystycznego powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zwiększyła się w porównaniu do roku ubiegłego o około 8 proc. i wynosi około 1,1 mln ha.

Zdaniem analityków GUS zbiory rzepaku i rzepiku wyniosą w tym sezonie  3,6 mln t, tj. o około 12 proc. więcej od ubiegłorocznych.

– Rozpoczęte w drugiej dekadzie sierpnia 2021 r. siewy rzepaku ozimego zakończono w pierwszej połowie września. Przebieg warunków pogodowych w okresie jesieni sprzyjał kiełkowaniu ziarna i wschodom roślin rzepaku. Dodatnia temperatura powietrza w listopadzie podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wzrostu i rozwoju roślin. Rośliny przed wejściem w stan zimowego spoczynku były dobrze wyrośnięte, rozkrzewione i zahartowane. Zima nie spowodowała większych strat w zasiewach rzepaku. Łącznie na obszarze całego kraju do zaorania zakwalifikowano jedynie ok. 0,1 proc. (w 2021 r. – ok. 0,4 proc.) powierzchni zasianej jesienią, a  stan plantacji rzepaku ozimego który pozostawiono pod tegoroczne zbiory oceniano lepiej niż przed rokiem. Wiosenne chłody z przymrozkami nie wyrządziły szkód w zasiewach, nie sprzyjały jednak wzrostowi i rozwojowi roślin – mówi Artur Łączyński, dyrektor Departamentu Rolnictwa GUS.

Wzrost temperatury powietrza i opady deszczu w drugiej połowie maja przyspieszyły wegetację rzepaku i znacznie poprawiły stan plantacji. Występujące w czerwcu i lipcu opady deszczu korzystnie wpłynęły na stan plantacji. Pomimo późnowiosennego deficytu opadów, wypełnienie łuszczyn jest zadowalające. Dlatego zdaniem ekspertów GUS  plony rzepaku mogą być wyższe od ubiegłorocznych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.