fbpx
Strona głównaUprawaOkopoweGUS: areał uprawy ziemniaków zbliżony do ubiegłorocznego

GUS: areał uprawy ziemniaków zbliżony do ubiegłorocznego

Według Głównego Urzędu Statystycznego w bieżącym roku areał uprawy ziemniaków wyniesie blisko 0,2 mln ha i będzie nieco niższa od ubiegłorocznej.

W bieżącym roku sadzenie ziemniaków przeznaczonych na wczesny zbiór rejonami rozpoczęto w marcu. Większość plantacji z przeznaczeniem na późniejszy zbiór zostało zasadzonych w kwietniu, głównie w trzeciej dekadzie miesiąca.

Warunki wegetacji od sadzenia do połowy maja były niezbyt korzystne dla upraw ziemniaka. Chłodna pogoda z przymrozkami i niedoborem opadów deszczu spowodowała, że wschody roślin były nierównomierne i wydłużone w czasie. Stan plantacji ziemniaków poprawiły opady deszczu od drugiej połowy maja, przy czym wielkość i rozkład opadów była różna w zależności od regionu. Jak informuje GUS, w bieżącym roku powierzchnia uprawy ziemniaków będzie nieco niższa od ubiegłorocznej i wyniesie blisko 0,2 mln ha.

Uwzględniając dotychczasowy przebieg warunków meteorologicznych i czynników wpływających na możliwości plonotwórcze ziemniaków można wnioskować, że plony i zbiory ziemniaków w bieżącym roku będą zbliżone do ubiegłorocznych, jednak ostatecznie zależeć one będą od dalszego przebiegu pogody

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.