fbpx
Strona głównaCenyRynek mięsaGrypa ptaków: kolejne ogniska i ograniczenia. Tym razem ze strony Białorusi i...

Grypa ptaków: kolejne ogniska i ograniczenia. Tym razem ze strony Białorusi i Namibii

W woj. zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim wyznaczono 6. i 7. ognisko grypy ptaków w tym roku w Polsce. Tymczasem Białoruś rozszerzyła ograniczenia dotyczące importu drobiu z Polski, zaś Namibia całkowicie zakazała importu produktów surowych i żywego drobiu.

6. ognisko HPAI stwierdzono w Czernikowie w gm. Myślibórz w gospodarstwie utrzymującym 13 558 indyków, a 7. w Dulsku w gm. Inowrocław (34 109 kur reprodukcyjnych.

– Ambasada RP w Pretorii poinformowała Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) o wprowadzeniu w dniu 15 stycznia 2021 r. przez Ministerstwo Rolnictwa, Gospodarki Wodnej i Leśnictwa Republiki Namibii zakazu importu i przewozów tranzytowych żywego drobiu, ptaków, surowych produktów drobiowych, żywego strusia oraz surowych produktów ze strusia z 10 krajów europejskich, w tym z Polski na wskazany rynek. Ww. zakaz nie obejmuje gotowanych produktów z mięsa drobiowego wywożonych z Polski na wskazany rynek na podstawie weterynaryjnego zezwolenia na przywóz – czytamy na stronie GIW.

Zakaz obowiązuje z mocą wsteczną (21 dni, czyli tyle, ile według WHO wynosi okres inkubacji choroby).

Z kolei Republiki Białorusi zakazała od 16 stycznia wwozu z województwa lubelskiego:

  • żywego drobiu;
  • jaj wylęgowych i konsumpcyjnych;
  • mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych;
  • puchu i pierza;
  • nie poddanych obróbce (dezynfekcji) trofeów myśliwskich dzikich zwierząt (ptactwa);
  • pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb (z wyjątkiem mączki rybnej, mączki z ssaków morskich, skorupiaków i bezkręgowców; dodatków do karm oraz poddanych obróbce termicznej gotowych karm dla kotów, psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych);
  • nieprzeznaczonych do spożycia surowców pochodzenia zwierzęcego, przeznaczonych do produkcji karm dla zwierząt domowych i futerkowych;
  • pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków do karm oraz gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych).

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.