Grypa ptaków: kolejne ogniska i ograniczenia. Tym razem ze strony Białorusi i Namibii

dig

W woj. zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim wyznaczono 6. i 7. ognisko grypy ptaków w tym roku w Polsce. Tymczasem Białoruś rozszerzyła ograniczenia dotyczące importu drobiu z Polski, zaś Namibia całkowicie zakazała importu produktów surowych i żywego drobiu.

6. ognisko HPAI stwierdzono w Czernikowie w gm. Myślibórz w gospodarstwie utrzymującym 13 558 indyków, a 7. w Dulsku w gm. Inowrocław (34 109 kur reprodukcyjnych.

– Ambasada RP w Pretorii poinformowała Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) o wprowadzeniu w dniu 15 stycznia 2021 r. przez Ministerstwo Rolnictwa, Gospodarki Wodnej i Leśnictwa Republiki Namibii zakazu importu i przewozów tranzytowych żywego drobiu, ptaków, surowych produktów drobiowych, żywego strusia oraz surowych produktów ze strusia z 10 krajów europejskich, w tym z Polski na wskazany rynek. Ww. zakaz nie obejmuje gotowanych produktów z mięsa drobiowego wywożonych z Polski na wskazany rynek na podstawie weterynaryjnego zezwolenia na przywóz – czytamy na stronie GIW.

Zakaz obowiązuje z mocą wsteczną (21 dni, czyli tyle, ile według WHO wynosi okres inkubacji choroby).

Z kolei Republiki Białorusi zakazała od 16 stycznia wwozu z województwa lubelskiego:

  • żywego drobiu;
  • jaj wylęgowych i konsumpcyjnych;
  • mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych;
  • puchu i pierza;
  • nie poddanych obróbce (dezynfekcji) trofeów myśliwskich dzikich zwierząt (ptactwa);
  • pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb (z wyjątkiem mączki rybnej, mączki z ssaków morskich, skorupiaków i bezkręgowców; dodatków do karm oraz poddanych obróbce termicznej gotowych karm dla kotów, psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych);
  • nieprzeznaczonych do spożycia surowców pochodzenia zwierzęcego, przeznaczonych do produkcji karm dla zwierząt domowych i futerkowych;
  • pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków do karm oraz gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności