fbpx

Grupy maszynowe

Najczęściej są to nieformalne grupy rolników z bliskiej okolicy, dysponujące uzupełniającym się zestawem maszyn. Maszyny użytkowane w grupie pozostają prywatną własnością poszczególnych rolników jednak członkowie grupy świadczą sobie usługi oraz udostępniają maszyny w ramach wypożyczenia. Rozliczenie następuje według ustalonego cennika i przebiega bezgotówkowo, czyli usługa za usługę.

Masz jedną maszynę a użytkujesz ich wiele
Zakładając grupę maszynową w swojej wsi, to poszczególni rolnicy, członkowie tej grupy, współtworzą kompleksowy i nowoczesny park maszynowy. Rolnicy ustalają kto jaką maszynę zakupi i wniesie do grupy. Dzięki temu kupując jedną maszynę i wnosząc ją do grupy każdy z jej członków otrzymuje w zamian bezpłatny dostęp do całego parku maszynowego.

Baner Syngenta

Hale maszynowe
Jednym ze sposobów organizacji grup maszynowych są hale maszynowe. Cały park maszynowy grupy może znajdować się w jednej hali zlokalizowanej np. w centralnym punkcie wsi. Hala podlega opiece wyznaczonego rolnika z grupy. Posiada ona zaplecze serwisowe, stanowisko do mycia oraz dystrybutor paliwa. Członkowie grupy mogą korzystać z maszyn w hali w systemie 24/7. Hala maszynowa znacznie ułatwia dostęp do sprzętu. Maszyny wykorzystywane w grupie mogą być także garażowane u poszczególnych jej członków.

Rezerwacja maszyn przez smartfon
To rozwiązanie znacznie usprawnia organizację współpracy i optymalizuje wykorzystanie parku maszynowego. Członkowie grupy na swoich telefonach mają podgląd z kamery na plac hali maszynowej i faktyczną dostępność maszyny. Mogą to porównać z deklarowaną dostępnością danej maszyny w kalendarzu online. Natomiast w osobistym terminarzu aplikacji mobilnej widzą złożone zamówienia na swoją maszynę.

Szansa na 500 tys zł
Grupy maszynowe funkcjonujące jako spółki (prowadzące działalność gospodarczą) mogą starać się o pozyskanie środków z programu “Rozwój przedsiębiorczości – Rozwój usług rolniczych”. Do zdobycia jest kwota nawet 500 tys. zł na zakup nowych maszyn dla grupy. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest prowadzenie działalności przez 2 lata przed złożeniem wniosku. Warto więc jak najszybciej założyć grupę maszynową w formie np. spółki z o.o. by mieć szansę na dofinansowanie.

Wspólny zakup maszyn, paliwa, części
W portalu GrupyMaszynowe.pl jest specjalna sekcja umożliwiająca zapisanie się na grupowy zakup maszyn danego modelu przez większą liczbę rolników. Dzięki temu można zyskać u dostawcy sprzętu dodatkowy rabat za zakup większej partii maszyn. Grupy, które posiadają hale maszynowe mogą dokonywać zakupu paliwa w niższej cenie dzięki bezpośredniej dostawie większej ilości. Paliwo takie trafia do własnego dystrybutora i następnie wydawane jest członkom grupy.

Zakup maszyn taniej o VAT
Grupa maszynowa działająca jako spółka pozwala na odzyskanie VAT od zakupu maszyn nawet gdy nasze gospodarstwo nie jest płatnikiem tego podatku. Outsourcing a więc wyłączenie pewnej struktury organizacyjnej do firmy zewnętrznej jest bardzo popularne w biznesie. Warto zastosować to rozwiązanie i całą obsługę mechanizacyjną gospodarstwa powierzyć własnej grupie maszynowej bo zrobi to dużo taniej.

Zarabiaj na usługach
W grupie maszynowej każda maszyna powinna zarabiać na siebie. Z tego powodu hale maszynowe jak i nieformalne grupy mają do dyspozycji operatora, który wykona usługę, gdy właściciel danej maszyny nie mamy na to czasu. Dzięki temu cały park maszynowy jest maksymalnie wykorzystany a ma¬szyny zarabiają na siebie. W zależności od modelu organizacyjnego grupy wypracowany zysk może być przeznaczony na spłatę zakupionych maszyn.

Elastyczna forma współpracy
Grupy maszynowe mogę być zorganizowane na wiele sposobów. Można działać bardziej formal¬nie w postaci przedsiębiorstwa usługowego lub jako nieformalna międzysąsiedzka grupa wymiany usług. Członkowie grupy mogą nawet pochodzić z różnych miejscowości z terenu całej Polski i być nastawieni na świadczenie usług odpłatnie okolicznym rolnikom. To jak zorganizujemy własną grupę, ilu będzie liczyła członków oraz jakie maszyny zaoferuje zależy tylko od nas.

Przyszłość mechanizacji rolnictwa
Już za kilka lat na polskiej wsi popularne staną się grupy zorganizowane w formie hal z pełnym i nowoczesnym parkiem maszynowym. Zmianie ulegnie też model sprzedaży maszyn. Przewiduje się, że to producenci maszyn będą stawiać na wsi hale i w pełni wyposażać je własnym sprzętem. Zajmą się także ich kompleksową obsługą serwisową. Rolnicy nie będą kupować maszyn a jedynie nabywać członkostwo i dostęp do hal. Czasy, gdy kupowało się samemu wszystkie maszyny, najczęściej w większości używane, a co za tym idzie wymagające częstych remontów i napraw odchodzą do historii.

Serwis GrupyMaszynowe.pl to kompleksowe narzędzie do zarządzania grupą maszynową. Rolnicy mogą zarejestrować się, utworzyć grupę maszynową w swojej wsi, zaprosić okolicznych rolników a każdy z nich doda własne maszyny. System prowadzi kalendarz dostępności maszyn oraz pilnuje wzajemnych rozliczeń. Aplikacja na bieżąco monitoruje poziom wykorzystania maszyn, salda rozliczeń członków, dostępność maszyn, ocenę pracy.
 

Dotacje na innowacje. Inwestujemy w waszą przyszłość

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.