Grupa Azoty z najnowocześniejszą instalacją

Grupa Azoty rośnie w siłę. Tym razem kędzierzyńska spółka oddała do użytku nową instalację plastyfikatorów nieftalanowych Oxoviflex, najnowocześniejszą w tej części Europy.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. rozszerzyła swoje portfolio o pierwszy polski plastyfikator nieftalanowy Oxoviflex. Grupa weszła w posiadanie najnowocześniejszej w tej części Europy instalacji do produkcji plastyfikatorów. Dzięki niej, firma będzie mogła wypuścić na rynek 50 tysięcy ton Oxoviflexu rocznie.

W środę 29 kwietnia Grupa Azoty ZAK S.A. oficjalnie oddała do użytku nową instalację plastyfikatorów nieftalanowych o docelowym budżecie ponad 40 mln zł. Gościem uroczystości był minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. Dzień wcześniej kędzierzyńską spółkę odwiedził prezydent RP, Bronisław Komorowski.

Zakłady Azotowe w Kędzierzynie to doskonały przykład przedsiębiorstwa, dla którego fundamentalne znaczenie ma innowacyjność. Gratuluję Państwu uruchomienia nowoczesnych instalacji, powstałych w oparciu o polską myśl naukową – powiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas wizyty w zakładach Grupy Azoty Kędzierzyn. Prezydent zwiedził nowe instalacje oraz spotkał się z zarządem i pracownikami spółki.
 
Podczas oficjalnej uroczystości, Włodzimierz Karpiński komentował: – Instalacja, która powstała przy zastosowaniu polskiej myśli technologicznej jest doskonałym przykładem udanej współpracy między polskim biznesem, a nauką i dowodem na to, że kędzierzyńskie Azoty do realizacji planów inwestycyjnych wykorzystują nasz największy kapitał – kapitał ludzki. Cieszę się, że jedyna taka instalacją w naszej części Europy powstanie właśnie na Opolszczyźnie, przyczyniając się do dalszego rozwoju nowoczesnego przemysłu w regionie – tłumaczył.
 
Produkt nie podlega ograniczeniom prawnym i aplikacyjnym – jest bezpieczny. Wśród plastyfikatorów ogólnego zastosowania, Oxoviflex jest jednym z  najnowocześniejszych.
 
– Oxoviflex to wymierny efekt współpracy naszych technologów z naukowcami z Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”. To innowacyjny produkt o wysokim potencjale rynkowym. Jest nowoczesny, bezpieczny i konkurencyjny – podkreślił Adam Leszkiewicz, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.
 
Plastyfikatory stosowane są wszędzie tam, gdzie od PCW i produktów z niego wytwarzanych wymagana jest elastyczność i giętkość. Bez nich obróbka tworzywa byłaby praktycznie niemożliwa. Można je stosować w produkcji, np.: wykładzin, tapet winylowych, giętkich rur, izolacji i otulin kablowych, sztucznych skór czy folii i opakowań. Plastyfikatory są bardziej bezpieczne od tych ftalanowych, dzięki czemu nadają się do produkcji wyrobów mających kontakt z żywnością czy zabawek dla dzieci.
 
Oxoviflex uzyskał tytuł Polskiego Produktu Przyszłości od Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.  
 
Renata Struzik, źródło: Grupa Azoty
Anna Rogowska