Grupa Azoty S.A. w WIG 30

Giełda Papierów Wartościowych od 23 września 2013 r. rozpoczyna publikację indeksu WIG30, który zastąpi docelowo indeks WIG20 – będą one publikowane równolegle do końca grudnia 2015 r.

W skład indeksu decyzją Zarządu GPW z dnia 8 sierpnia 2013 r. zakwalifikowana została również spółka Grupa Azoty S.A., jako jedna z dwóch spółek reprezentujących branżę chemiczną w Indeksie. Wejście do podstawowego indeksu GPW to realizacja jednego z głównych założeń strategicznych.
Start indeksu WIG30 i uczestnictwo Grupy Azoty w jego składzie to dla nas świetna wiadomość. To również dobra wiadomość dla naszych akcjonariuszy – wejście w skład WIGu30 z pewnością jeszcze zwiększy obrót akcjami Grupy Azoty. W ten sposób już za kilka tygodni zostanie zrealizowane jedno z głównych naszych założeń strategicznych – notowanie w podstawowym indeksie GPW – skomentował Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty. – W ciągu pięciu lat na giełdzie (debiut 30 czerwca 2008 r.) Grupa Azoty, konsekwentnie realizując swoją wizję działalności, przeszła spektakularną drogę znacząco zwiększając swoją wartość oraz stając się konsolidatorem polskiego przemysłu nawozowo-chemicznego. Obecnie skupiamy się na dalszym powiększeniu Grupy i jej wzroście jakościowym poprzez rozwój organiczny, inwestycje proefektywnościowe, optymalizację kosztów i realizację synergii. Jednym słowem tworzymy polskiego narodowego czempiona chemicznego – dodał prezes Jarczewski.
Indeks WIG30 jest ustalany na podstawie wartości portfela akcji 30 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku GPW. Wartość bazowa indeksu ustalona została na dzień 28 grudnia 2012 r. i wynosiła 2582,98 pkt.
WIG30 jest indeksem typu cenowego, co oznacza że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. W indeksie WIG30 nie może uczestniczyć więcej niż 7 spółek z jednego sektora giełdowego, zaś udział jednej spółki jest ograniczany do 10% w indeksie. 
(mat)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności