fbpx

Grupa Azoty Puławy w porozumieniu z Kronopolem

Grupa Azoty Puławy podpisała pięcioletnią umowę z Kronopolem na dostawę mocznika i melaminy. Surowce te posłużą do produkcji płyt drewnopochodnych.

Żarska spółka Kronopol oraz Grupa Azoty Puławy podpisały w poniedziałek, 9 lutego 2015r. umowy na dostawy mocznika PULREA i melaminy, na łączną szacunkową kwotę 770 mln zł. Będą one obowiązywać do końca 2019 r.

Grupa Azoty Puławy jest europejskim liderem w produkcji nawozów i melaminy. Dlatego też Kronopol zwrócił się do puławskiej spółki o powyższe produkty, których potrzebuje do produkcji płyt drewnopochodnych (MDF, OSB, płyt wiórowych).

– Porozumienie z Grupą Azoty Puławy ma dla nas kluczowe znaczenie. Puławska spółka dysponuje ogromną bazą surowcową, która spełnia najwyższe wymogi jakości i bezpieczeństwa. Zapewnienie stałych dostaw kluczowych surowców jest niezbędne do realizacji naszej strategii biznesowej zorientowanej na ciągły rozwój – podkreślał Maciej Karnicki, prezes Kronopolu.

Dzięki dostępowi do surowców i dobrej lokalizacji, Polska stała się europejskim centrum rozwoju przemysłu drewnopochodnego związanego z branżą meblarską i budowlaną. Jesteśmy czwartym na świecie eksporterem mebli. Sektor ten stanowi ok. 2% polskiego PKB.

– Podpisane dziś z Kronopolem wieloletnie kontrakty są kolejnym potwierdzeniem trafności naszych decyzji inwestycyjnych sprzed lat. Zwiększone zdolności produkcyjne melaminy i mocznika stanowią dziś podstawę do rozwoju wielu gałęzi przemysłu, w tym branży płyt drewnopochodnych. Jestem przekonany, że nasza ściślejsza współpraca przyniesie wymierne korzyści obu stronom – stwierdził Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty.

Melamina to nietoksyczny produkt powstały wskutek termicznej dekompresji mocznika. Podobnie jak mocznik, znajduje ona szerokie zastosowanie w procesie produkcji aminowych żywic klejowych wykorzystywanych w przemyśle przetwórstwa drewna.

Renata Struzik, źródło: Grupa Azoty Puławy

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.