fbpx

Grunt to wiedza

Grupa Azoty wspólnie z bankiem PKO BP startuje z drugą edycją programu, który ma poprawić świadomość rolników na temat dużego znaczenia analizy gleby przed zastosowaniem nawozów.

Tylko nieliczni polscy rolnicy badają glebę przed zastosowaniem nawozów – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. W związku z tym wiele organizacji, instytucji i firm prowadzi akcje społeczene informujące rolników o tym, jak ważne są takie analizy. Również Grupa Azoty uruchomiła program „Grunt to wiedza”, który prowadzi wspólnie z bankiem PKO BP. Obie instytucje wspólnie promują wśród polskich rolników korzyści, płynące z badania gleby. W tym roku rusza ruga edycja akcji.

Baner Syngenta

Program „Grunt To Wiedza” to 3-letni program nakierowany na intensywną promocję optymalnego prowadzenia gospodarstwa ze szczególnym uwzględnieniem technologii nawożenia. – Badania gleby we współczesnym gospodarstwie rolnym to podstawa. To jak proces prowadzenia zdrowego stylu życia. Każdy z nas powinien w ramach profilaktyki raz na jakiś czas pójść do lekarza i przejść kompleksowe badania. I z tym poglądem w dzisiejszych czasach nikt nie dyskutuje. To samo powinno dotyczyć gleby. Pamiętajmy, że nawozy są dla niej jak pożywienie. Rolnicy muszą dbać o to, by było one jak najlepsze i jak najbardziej dostosowane – podkreśla Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty.

Rolnicy jednak, jak wynika z raportu NIK wciąż jeszcze o tym nie wiedzą. Dlaczego? – Badanie gleby kosztuje czas i pieniądze. Być może nie są to duże koszty ale czas dla rolników już jest bardzo istotny i właśnie z tego powodu część rolników rezygnuje z badania – tłumaczy Hubert Kamola, dyrektor departamentu korporacyjnego handlu nawozami w Grupie Azoty, ale, jak podkreśla, ta sytuacja dynamicznie się zmienia. Powód? Badanie gleby w dłuższej perspektywie rolnikom po prostu się opłaca – Badanie gleby inspiruje do zastanowienia się nad jakością produktów nawozowych, a niestety nie wszystkie nawozy istniejące na rynku spełniają najwyższe parametry. Takie badania mogą też ujawnić pozorne oszczędności dla rolnika z zastosowania tzw. tańszych zamienników. Potem okazuje się, że nawóz nie rozpuszcza się lub jego skład działa inaczej. Grupa Azoty nie promuje maksymalnego plonu. Grupa Azoty promuje maksymalny efekt ekonomiczny dla rolnika, a to jest całkowicie inne podejście – podkreśla dyrektor Kamola.

 W pierwszej edycji programu, w akredytowanych Laboratoriach Okręgowych Stacji Chemiczno – Rolniczych od sierpnia do października ubiegłego roku przebadano pod kątem pH oraz zasobności w fosfor, potas i magnez 4950 próbek gleby. W badaniu udział wzięły 330 gospodarstwa ze 163 powiatów.

W tym roku w ramach drugiej edycji programu ma zostać przebadanych aż 6300 próbek ziemi. Na tym jednak nie koniec. Żeby jeszcze bardziej wspomóc rolników w prowadzeniu gospodarstw, Grupa Azoty uruchomiła również smartfonową aplikację “Farmster“, która jest skutecznym narzędziem pomagającym w zarządzaniu gospodarstwem.

Renata Struzik, źródło: Grupa Azoty

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.