Grimme: nowości w wyposażeniu dwurzędowego kombajnu EVO 280

Zaprezentowany po raz pierwszy w roku 2018 dwurzędowy kombajn EVO 280, z trzema separatorami i zespołami wyorującymi do wielu roślin uprawnych, jak ziemniaki, cebula i marchew, doczekał się obszernej aktualizacji.

Zbiór non stop z większym zasięgiem

W roku 2014 firma Grimme zaprezentowała opatentowany zbiornik NonstopBunker o ładowności 5,5 tony, który umożliwia wyładunek plonu podczas jazdy.

Jako pierwszy kombajn EVO 280 otrzymał poza standardowym 8-tonowym zbiornikiem, także całkowicie nową wersję zbiornika NonstopBunker mieszczącą maksymalnie 6 ton. Zwiększenie ładowności zbiornika przełożyło się na znaczne zwiększenie wysokości i szerokości przeładunku. Dzięki temu możliwe stało się zwiększenie odległości między kombajnem i przyczepą. Ponadto nawet wysokie pojazdy transportowe można wygodnie i szybko załadować podczas jazdy.

Zbiornik NonstopBunker

Tradycyjne zbiorniki są opróżniane po ich całkowitym napełnieniu w jednym kroku roboczym na pojazd transportowy lub do skrzyń. Wyładunek ze zbiornika na bieżąco podczas zbioru wymaga, aby zbiornik z jednej strony był opróżniany, a z drugiej strony na bieżąco napełniany. Jeśli ta procedura zostanie przerwana, ponieważ pojazd transportowy jest pełny, plon zostanie na wysięgniku wyładunkowym. Oznacza to, że teoretycznie dostępna pojemność zbiornika nie zostanie wykorzystana.

Obiegowy przenośnik podłogowy umożliwia delikatny wyładunek podczas zbioru

Genialna koncepcja zbiornika Grimme NonstopBunker pozwala na rewersję przenośnika podłogowego bez uszkodzenia plonu. Pojemność zbiornika jest wtedy w pełni wykorzystana, a przetransportowany do tyłu plon tworzy miękką warstwę dla kolejnej masy plonu.

Pozostałe korzyści to w porównaniu z tradycyjnymi zbiornikami z podzielonym przenośnikiem krótszy prawie o połowę czas rozładunku w około 45 sekund, a także optymalna ochrona plonu ze względu na brak dodatkowego stopnia spadku w zbiorniku. Użytkownicy potwierdzają zwiększenie wydajności nawet o 30 % w porównaniu z kombajnami ze standardowym zbiornikiem.

Oś napędowa


Wyposażenie w oś napędową umożliwia poprawę przyczepności, zwiększenie ochrony podłoża i zmniejszenie zużycia paliwa. Przy czym po raz pierwszy na rynku, obydwa koła, przy szerokości transportowej poniżej 3 m i pełnej homologacji typu UE, mogą być stale napędzane hydraulicznie z łączną siłą ciągu 2,3 t (23 000 N).

Obydwa koła mogą być napędzane hydraulicznie

Możliwe jest przy tym krótkotrwałe zwiększenie mocy napędowej do ponad 2,6 t (26 000 N). Mała szerokość transportowa jest możliwa dzięki osi z funkcją teleskopowowania o 500 mm. Po wysunięciu osi na polu w znaczący sposób zwiększa się stateczność maszyny.

Automatyczne czyszczenie separatorów


Funkcja Turbo Clean ułatwia czyszczenie określonych taśm i separatorów. Napędy tych taśm i separatorów uruchamiają się kolejno z maksymalną prędkością, co powoduje samoczynne oczyszczenie. Funkcję Turbo Clean można aktywować ręcznie za pomocą przycisku lub automatycznie na końcu pola.

Komfortowe miejsce pracy


Nowe pakiety komfortowe zawierają podnóżki z regulacją wysokości przy stole przebierczym, które zapewniają pracownikom dopasowanie wysokości pracy. Ponadto dostępne są schowki chronione przed wilgocią, miękkie obicia przy stole przebierczym, uchwyty na napoje i pojemnik mieszczący 15 l wody do mycia rąk. Nowe oświetlenie przy stole przebierczym zapewnia pracownikom przy stole i operatorowi maszyny także po zmroku dobrą widoczność na masę plonu.

Pakiety komfortowe zawierają takie udogodnienia, jak. np. podnóżki z regulacją wysokości, zapewniające pracownikom dodatkowy komfort pracy

Multifunkcjonalna drabinka z aluminium jest wyposażeniem seryjnym i można ją np. zawiesić przy separatorach. System wizyjny SmartView, który za swoje wyjątkowe cechy otrzymał srebrny medal Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego DLG, gwarantuje operatorowi dobry widok na całą maszynę.

Na gleby ciężkie

Do pracy na glebach ciężkich oferowane są płyty lemieszy z tworzywa sztucznego. Są one bardzo odporne na zużycie i zmniejszają przyklejanie się ziemi. Poza tym dostępne są łamacze brył w pierwszej taśmie odsiewającej zapobiegające tworzeniu się brył na glebach kleistych bez kamieni.

Płyty lemieszy z tworzywa sztucznego i łamacze brył są przystosowane do pracy w trudnych warunkach roboczych

Optymalne wyposażenie dla każdego rodzaju gleby

Taśma jeżowa trzeciego separatora może być wyposażona w taśmę płytkową z długimi, miękkimi wypustkami. Dzięki temu kamienie i bryły zapadają się głębiej w taśmie i są skuteczniej oddzielane.

W długich i miękkich wypustkach taśmy płytkowej kamienie i bryły spadają głębiej
Źródło: Grimme

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności