fbpx
Strona głównaWiadomościGreenpeace w sprawie GMO u premiera

Greenpeace w sprawie GMO u premiera

W dniu wczorajszym premier Donald Tusk otrzymał z rąk przedstawicieli Greenpeace Białą księgę GMO” oraz petycję wzywającą polski rząd do wprowadzenia zakazu upraw GMO (Genetycznie Modyfikowanych Organizmów). W myśl regulacji unijnych Polska nie może zabronić uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810, dlatego ekolodzy domagają się osobnego aktu w tej sprawie.”

Biała księga GMO” jest zbiorem dokumentów stworzonych przez kraje unijne, które wprowadziły zakaz upraw GMO na swoim terenie, a także zawiera przykłady badań naukowych, które udowadniają ryzyko wprowadzenia upraw roślin transgenicznych w Polsce dla ludzi i środowiska. Przekazanie dokumentu ma ułatwić, wg Greenpeace, wprowadzenie przez polski rząd całkowitego zakazu upraw i obrotu genetycznie zmodyfikowaną kukurydzą MON 810 firmy Monsanto, jedyną odmianą dopuszczoną do wysiewu w Unii Europejskiej, w formie oddzielnego dokumentu zakazującego uprawy tej kukurydzy.

Prace nad projektem nowej ustawy o GMO trwają, a obecnie obowiązujące przepisy zabraniają handlu ziarnem GMO, nie dotyczą natomiast jego wysiewu. Zdaniem Greenpeace, polscy rolnicy zaopatrują się w nasiona GMO za granicą a wysiewają je na swoich polach. Szacunkowe dane mówią o 3000 ha polskich pól obsianych kukurydzą MON 810.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.