Greenpeace w sprawie GMO u premiera

W dniu wczorajszym premier Donald Tusk otrzymał z rąk przedstawicieli Greenpeace Białą księgę GMO” oraz petycję wzywającą polski rząd do wprowadzenia zakazu upraw GMO (Genetycznie Modyfikowanych Organizmów). W myśl regulacji unijnych Polska nie może zabronić uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810, dlatego ekolodzy domagają się osobnego aktu w tej sprawie.”

Biała księga GMO” jest zbiorem dokumentów stworzonych przez kraje unijne, które wprowadziły zakaz upraw GMO na swoim terenie, a także zawiera przykłady badań naukowych, które udowadniają ryzyko wprowadzenia upraw roślin transgenicznych w Polsce dla ludzi i środowiska. Przekazanie dokumentu ma ułatwić, wg Greenpeace, wprowadzenie przez polski rząd całkowitego zakazu upraw i obrotu genetycznie zmodyfikowaną kukurydzą MON 810 firmy Monsanto, jedyną odmianą dopuszczoną do wysiewu w Unii Europejskiej, w formie oddzielnego dokumentu zakazującego uprawy tej kukurydzy.

Prace nad projektem nowej ustawy o GMO trwają, a obecnie obowiązujące przepisy zabraniają handlu ziarnem GMO, nie dotyczą natomiast jego wysiewu. Zdaniem Greenpeace, polscy rolnicy zaopatrują się w nasiona GMO za granicą a wysiewają je na swoich polach. Szacunkowe dane mówią o 3000 ha polskich pól obsianych kukurydzą MON 810.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności