Great Plains z nowościami na Agritechnice

Great Plains dorobił się w ostatnim czasie dwóch nowości: nowy system dozowania nawozów płynnych AccuShot i 4-metrowej wersji siewnika Centurion. Obydwie nowości zadebiutują podczas targów Agritechnica 2015 w Hanowerze.

AccuShot, nowy system dozowania nawozów płynnych, wkrótce będzie dostępny jako opcja w wybranych modelach siewników pynktowych Yield-Pro Great Plains. Według producenta, jest to innowacyjny system, który umożliwi plantatorom kukurydzy na całym świecie zmaksymalizowanie plonów przy jednoczesnej redukcji kosztów początkowych i zanieczyszczenia nawozami. Nowy system zostanie po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany w listopadzie b.r. na targach Agritechnica w Hanowerze.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych metod początkowego dozowania nawozów, które ciągłymi strumieniami spływają na całej długości podajnika, w systemie AccuShot wykorzystano opatentowaną technologię dozowania składników odżywczych dla pojedynczych roślin.  System można dostosować: użytkownicy mogą kontrolować wielkość dawek oraz ich odległość od nasion, tak aby spełniały ich wymagania. Można umieszczać nawóz na nasionach lub w określonej odległości od nich.
System został przetestowany w praktyce podczas czterech ostatnich sezonów, aktualnie trwa proces jego patentowania. Przewiduje się, że pierwsze systemy trafią do plantatorów już wiosną 2016 roku, jednak ich liczba początkowo będzie ograniczona.
Kolejna nowość, którą również zostanie zaprezentowana podczas targów Agritechnica w Hanowerze to 4-metrowa wersja siewnika Centurion Great Plains przeznaczona specjalnie do wysiewu zbóż.

Nowa maszyna, Centurion 400, która poszczycić się może nowym wyglądem leja o pojemności 3000 litrów (pojemność 4000 litrów dostępna jest w specjalnej wersji) dołączyła niedawno do rozrastającej się rodziny Centurionów, której członkiem jest również 3-metrowa wersja siewnika, Centurion 300. Oba nowe siewniki uzupełnia nowa wersja 6-metrowego Centuriona 600. W najbliższych miesiącach opracowane zostaną również wersje maszyn o szerokości 6, 4 i 3 metrów do wysiewu zbóż i nawozu, które przeznaczone będą na rynek zachodnioeuropejski.
W Centurionie 400 zainstalowano dwa rzędy dysków o średnicy 460 mm z dwoma wielkościami zębów, 25 mm i 50 mm, zamontowanych w parach na bezobsługowych piastach. Odległości pomiędzy talerzami wynoszą 250 mm i 650 mm pomiędzy przednią i tylną grupą.
4-metrowy siewnik wysiewa 24 rzędy (w odległości 167 mm) i 32 rzędy (w odległości 125 mm), a 3-metrowa wersja wysiewa odpowiednio 18 i 24 rzędy. Każda redlica Serii 00 wyposażona jest w klapkę siewną, która kieruje ziarno w dół mechanizmu otwierającego, zapobiegając rozrzutowi ziarna, i łatwy w użyciu ręczny regulator z 18 ustawieniami głębokości.

Hydraulicznie regulowane ciśnienie w przedziale od 40 kg do 160 kg zapewnia, że redlice działają na jednakowej głębokości we wszystkich typach gleby i że siewnik działa prawidłowo zarówno podczas uprawy orkowej, jak i w systemach uprawy uproszczonej. Nowa geometria toru mechanizmu otwierającego maksymalizuje przeniesienie ciężaru do redlic i koła dociskowego poprzez utrzymanie redlic równolegle do podłoża, zapewniając dokładność w zakresie głębokości wysiewu i kontrolę nad ciśnieniem, szczególnie w trudnych warunkach.
Zarówno Centurion 400, jak i Centurion 300 będą dostępne na rynku w ograniczonej ilości na początku przyszłego roku.
Renata Struzik, źródło: Great Plains

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności