Gradobicie i co dalej…

Anomalie pogodowe coraz częściej występujące na terenie Polski mają niekorzystny wpływ na prowadzenie upraw. W ciągu ostatnich kilku sezonów w wielu regionach kraju, w tym na terenach sadowniczych grad wyrządził olbrzymie zniszczenia, w tym uszkodzenia owoców, ale także liści − organów asymilacyjnych oraz delikatnej kory pędów.

Zagrożenia
Uszkodzone przez grad owoce tracą swoje walory handlowe, a rany, nie tylko na owocach ale i korze drzew stają się wrotami zakażenia i wnikania do tkanek patogenów, powodujących nie tylko choroby kory i drewna, ale też zarazę ogniową czy raka bakteryjnego. Co zrobić aby zminimalizować ryzyko infekcji?

Doskonałe rozwiązanie
Specjaliści firmy Sumi Agro Poland polecają stosowanie fungicydu Topsin M 500 SC, który wykazuje działanie zapobiegawcze, interwencyjne i wyniszczające. Dzięki tym właściwościom Topsin M 500 SC zyskał miano wszechstronnego, wyjątkowo skutecznego fungicydu. Środek stosowany interwencyjnie, dzięki układowemu działaniu w roślinie niszczy patogeny już obecne w tkankach, także w miejscach na które nie został naniesiony. Preparat po naniesieniu na roślinę przedostaje się bowiem do wiązek przewodzących i krąży z sokami w roślinie. Destrukcja kiełkujących zarodników oraz grzybni penetrującej tkanki i rozwijającej się wewnątrz komórek roślinnych jest więc zapewniona.

Dodatkowe zalety
Topsin M 500 SC wykazuje silne działanie lecznicze dlatego skutecznie eliminuje sprawców chorób, które już zainfekowały roślinę. Efektem stosowania środka po gradobiciach uszkadzających owoce jest szybsze gojenie się ran i zabliźnianie się niewielkich uszkodzeń. Dzięki temu część plonu kwalifikuje się jeszcze do sprzedaży deserowej, z kolei owoce uszkodzone nie psują się, nie gniją na drzewie i mogą zostać wykorzystane jako surowiec dla zakładów przetwórczych. Rany na pędach zasychają i zarastają tkanką kalusową, łagodząc w ten sposób uszkodzenia i zabezpieczając przed infekcjami czynnikami chorobotwórczymi.

Zalecenia
Topsin M 500 SC, zaleca się stosować po gradobiciach, od fazy wzrostu zawiązków do okresu zbiorów z uwzględnieniem karencji, wynoszącej 14 dni. Zalecana dawka środka dla jednorazowego zastosowania to 1,5 l/ha, natomiast wody to 500−700 l/ha. Zabieg należy wykonać jak najszybciej po gradobiciu, najlepiej do 24 godzin po opadzie, jeżeli tylko pozwalają na to warunki.

Źródło: materiały prasowe Sumi Agro Poland

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności