fbpx

Grad w cebuli

W dniach 19-20 sierpnia br. w Toruniu, już po raz 30 odbyło się Seminarium AIAG (Międzynarodowe Stowarzyszenie Ubezpieczycieli Rolnych). Tym razem debatowano na temat Szacowania szkód gradowych w uprawach cebuli”. Większość z 80 menadżerów i likwidatorów szkód specjalizujących się w ubezpieczeniach rolnych przyjechało z krajów Unii Europejskiej (m.in. Niemiec, Francji, Szwajcarii, Austrii), pojawili się także specjaliści z Turcji i Izraela. Polska reprezentowana była przez gospodarzy imprezy – Grupę Concordia.”

– Czynnikami wpływającymi na rozwój rynku ubezpieczeń są już rok rocznie występujące anomalia pogodowe i związane z nimi straty w uprawach. Także poprzez działalność informacyjną mediów wzrasta świadomość rolników odnośnie zagrożeń wynikających z braku zabezpieczenia coraz to większych gospodarstw rolnych. Kolejnym czynnikiem może być fakt, że wskutek rozporządzenia KE 1875/2006, od przyszłego roku pomoc dla nieubezpieczonych rolników będzie ograniczona – ocenił Piotr Narloch, prezes Grupy Concordia.

Systemy dopłat do składek podobne do tych funkcjonujących w Polsce (do 50%), są dostępne również w wielu krajach europejskich. W większości krajów (Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Grecja, Hiszpania), system obejmuje głównie ryzyka pogodowe takie jak grad, deszcze nawalne, przymrozki czy suszę. W Austrii i Hiszpanii państwo dodatkowo udziela wsparcia w przypadku wystąpienia strat związanych ze szkodnikami lub chorobami roślin. Natomiast rolnicy z Niemiec, Francji czy części Szwajcarii nie mogą liczyć na dopłaty. We Francji istnieje inna forma wsparcia i jest to tzw. fundusz klęskowy.

W trakcie drugiego dnia seminarium AIAG, przeprowadzono likwidację szkód w uprawie cebuli na polu doświadczalnym w gospodarstwie rolnym Pana Jerzego Masioty w Jaksicach k. Inowrocławia. Doświadczenie miało służyć demonstracji metodyki likwidacyjnej w uprawie cebuli w szkodach spowodowanych przez grad.

Na potrzeby przeprowadzonych doświadczeń, wspólnie z partnerami z Vereinigte Hagel Vvag z Niemiec w czerwcu, lipcu i na początku sierpnia, w sposób sztuczny wywołano szkody w uprawie cebuli. Symptomy tych szkód w postaci uszkodzenia szczypioru były zbliżone do szkód, jakie wywołuje grad w warunkach naturalnych. Intensywność szkód symulowano za pomocą podkaszarki, ze specjalnie do tego celu przygotowaną głowicą. Doprowadzono do uszkodzeń szczypioru w 30, 60 lub 90 proc. ubytku masy liścia, w różnych stadiach rozwojowych. Zniszczenia przekładały się z kolei na niewłaściwe wykształcenie cebul lub ich zwiększoną zachorowalność, co powoduje ubytki w plonach zarówno ilościowych, jak i jakościowych. Cebula w stadium 5-6 liści właściwych, na przełomie czerwca i lipca, jest wrażliwa na uszkodzenia liści wywołane gradem. Jednak w fazie początku formowania cebul ubytki w plonach są jeszcze większe niż we wcześniejszych fazach rozwojowych, natomiast szkody w późniejszych fazach rozwojowych powodują straty, ale są one mniejsze niż we wcześniejszych fazach rozwojowych.
Wnioski z przeprowadzonego doświadczenia pokrywają się z większością badań prowadzonych w różnych częściach Europy i posłużą do opracowania wytycznych likwidacyjnych dla uszkodzeń gradowych w uprawie cebuli.


Informacje dodatkowe:
Grupa Concordia, obecna na polskim rynku od 1996 r., specjalizuje się w ubezpieczeniach rolnych, ubezpieczeniach ochrony prawnej, systemach ubezpieczeń dla firm oraz bancassurance dla bankowości spółdzielczej. Towarzystwo, jako jedyny ubezpieczyciel w Polsce, współpracuje z wszystkimi zrzeszeniami banków spółdzielczych – Spółdzielczą Grupą Bankową, Bankiem Polskiej Spółdzielczości S.A. i Mazowieckim Bankiem Regionalnym S.A.
W skład Grupy wchodzi Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych oraz WTUŻiR Concordia Capital S.A. Obecnie Grupa Concordia posiada 9 oddziałów, 23 przedstawicielstwa i agencje w całej Polsce oraz współpracuje z ponad 330 bankami spółdzielczymi, w których dostępne są jej produkty.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.