Gorzki rok dla producentów świń

W ocenie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej rynek wieprzowiny w 2018 roku rozczarował producentów żywca. Pod koniec roku cena w krajach unijnych ustabilizowała się na niskim poziomie.

– W Niemczech, które wyznaczają trendy cen wieprzowiny w Europie, cena od 13 tygodni pozostaje na poziomie 1,36 €/kg (wbc). Zwykle w styczniu mamy okres zastoju w handlu wieprzowiną, dlatego w krajach takich jak Francja i Hiszpania organizowane są kampanie promocyjne w sieciach handlowych, których celem jest stymulowanie konsumpcji wieprzowiny – informuje Aleksander Dargiewicz, dyrektor zarządzający KZP-PTCH. Krajowe ceny tuczników na koniec roku w kl. E w notowaniach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi spadły o 9,4% r/r. Oprócz producentów z Polski największe powody do narzekań mieli Belgowie i Duńczycy. Według notowań ISN w tych krajach zanotowano również duże spadki cen tuczników (-11,2% r/r) i (-9,0% r/r) odpowiednio.

Według KZP–PTCH do krajów, w których 2018 był dobrym rokiem dla producentów świń należały m. in.: Meksyk, Południowa Korea, Filipiny, Rosja, Japonia. Ceny żywca wieprzowego pozostały w tych krajach na poziomie zapewniającym rolnikom zadowalające zyski.

Źródło: KZP–PTCH