Gnojowica na ulicach i gaz łzawiący, czyli francuscy rolnicy protestują przeciwko nowej wspólnej polityce rolnej [wideo]

Protest rolników w Dijon 6 kwietnia, fot. Twitter

Do niepokojących wydarzeń doszło we wtorek na ulicach francuskiego Dijon, gdzie rolnicy wyszli na ulice, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec procedowanej obecnie nowej wspólnej polityce rolnej.

Na ulice położonego w Burgundii we wschodniej Francji wyjechało ponad 300 ciągników, a demonstranci protestowali przed Regionalną Dyrekcją ds. Środowiska, Planowania i Mieszkalnictwa. Na transparentach rolników pojawiły się hasła: “Uratuj swojego chłopa”, Macron, nie bądź głupi, wkrótce wybory”.

Protest odbył się w iście francuskim stylu; rolnicy podpalili opony i słomę. Na ulice wyrzucili obornik i wylali gnojowicę.

W końcu zainterweniowała policja; użyto gazu łzawiącego. Demonstranci chcieli przedrzeć się do centrum miasta, jednak funkcjonariusze na to nie pozwolili. Kilku rolników zatrzymano.

Czytaj także: Francuski minister rolnictwa do Zielonych: Przestańcie wkładać ideologię na talerze naszych dzieci

Zdaniem wielu założenia nowej WPR są błędne i budzi ona coraz więcej wątpliwości. Sytuacja we Francji pokazuje, że przed nami być może jeszcze długie miesiące “negocjacji”…

Czytaj także: Paradoksy strategii Od pola do stołu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności