fbpx

Globalizacja w rolnictwie – konferencja w CBR

Wczoraj, tj. 13 września, w gmachu Centralnej Biblioteki Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyła się konferencja naukowa pt. Globalizacja w rolnictwie”. Konferencja odbyła się w ramach IV Rolniczego Festiwalu Nauki. Redakcja Wiadomości Rolnicze Polska objęła konferencję patronatem medialnym.”

Na konferencję zaproszono kilkudziesięciu gości z całej Polski m.in. młodzież szkół rolniczych, przedstawicieli ministerstwa rolnictwa, samorządu rolniczego oraz oczywiście naukowców z wiodących uczelni wyższych. Moderatorem dyskusji był redaktor Polskiego Radia Krzysztof Michalski. Konferencje otworzył Krzysztof Mościcki – dyrektor CBR.
– Gdybyśmy chcieli się zapytać, do czego jest potrzebna nam nauka to odpowiedziałbym po to by poznawać świat. Dzisiejsza konferencja będzie mówiła o procesie globalizacji i jego wpływie na rolnictwo. Ta jedna z najstarszych dziedzin produkcji wytwarzana przez człowieka, jaką jest rolnictwo, ma wydawałoby się charakter lokalny. Okazuje się jednak, że procesy globalizacyjne, które obiektywnie dzieją się na świecie mają, co raz większy wpływ na naszą lokalną gospodarkę – powiedział podczas otwarcia konferencji K. Mościcki.

Samasz loteria - baner

Podczas konferencji wygłoszono szereg wykładów na temat tego, w jaki sposób procesy gospodarcze o charakterze globalnym wpływają na nasze rolnictwo. Należy podkreślić fakt, że konferencja cieszyła się małym zainteresowaniem obecnych rządzących. Szkoda, że oprócz dyrektorów departamentów, nie pojawił się nikt z kierownictwa resortu rolnictwa. A przecież jest o czym mówić. Temat globalizacji poszczególnych sektorów gospodarek, w dobie dyskusji nad przyszłością chociażby Wspólnej Polityki Rolnej, jest jak twardy orzech do zgryzienia.

Na przykładzie tegorocznych cen zbóż już nikt nie ma złudzeń, że zarówno polskie i europejskie gospodarstwa rolne, nie znajdują się na bezludnej wyspie. Są elementem olbrzymiej układanki, która w konsekwencji daje obraz sytuacji ekonominczje na całym świecie. Z drugiej strony od dawana stało się jasne, że od tego jakie żniwa zebrali rolnicy z obu Ameryk, zależny jest również nasz, europejski rynek.

Pytania o przyszłość rolnictwa europejskiego, które w końcu będzie musiało sobie kiedyś radzić bez tak rozbudowanego systemu programów wspierających, są zadawane, co raz odważniej, szkoda, że tylko wśród naukowców i zainteresowanych działaczy organizacji branżowych….

Redakcja Wiadomości Rolnicze Polska objęła konferencję patronatem medialnym.
Szerzej o konferencji w kolejnych artykułach.

M. Simiński
Wrp.pl

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.