Glifosat nadal na unijnym rynku herbicydów

Eurodeputowani 14 kwietnia w Strasburgu podczas posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego podjęli decyzje o utrzymaniu na unijnym rynku herbicydów, w których substancją aktywną jest glifosat.

Po głosowaniu, które dotyczyło utrzymania na unijnym rynku herbicydów na bazie glifosatu, Copa i Cogeca wezwały Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF) do odnowienia pozwolenia ich stosowania.  – Po tym jak EFSA potwierdziła, że substancja ta jest bezpieczna oczekujemy, że Komisja Europejska przedłuży zezwolenie jej stosowania o 15 lat. Z radością przyjęliśmy wiadomość, że eurodeputowani w dzisiejszym głosowaniu uznali konieczność utrzymania konkurencyjności rolników i spółdzielni rolnych oraz zapewnienia bezpieczeństwa konsumentów – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca
Glifosat jest często występującym składnikiem herbicydów stosowanych we wszystkich państwach członkowskich UE i bardzo ważnym narzędziem dla rolników, ze względu na jego dostępność i przystępną cenę. Substancja ta jest bardzo często używana w uprawach zbóż, a także w winnicach, sadach i plantacjach oliwek w całej UE. Pomaga ona zwalczać  chwasty, które konkurują z uprawami.
Zdaniem Copa – Cogeca bez niej produkcja będzie zagrożona. Sytuacja ta byłaby katastrofalna w skutkach dla całej UE, ze względu na kryzys, z jakim zmaga się aktualnie branża rolnicza i konieczność zaspokojenia wzrastającego światowego popytu na żywność. – Glifosat jest najczęściej stosowanym herbicydem na świecie. Jeśli zezwolenie na stosowanie tej substancji czynnej nie zostanie wydane, skorzystają na tym kraje spoza UE, eksportujące do Unii, gdyż rolnicy w tych krajach będą nadal mieć dostęp do tego środka – dodaje  Pesonen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności