Giełdowe zniżki cen

W przedostatnim tygodniu października br. notowania pszenicy w kontraktach terminowych na paryskiej giełdzie zniżkowały. W najbliższym kontrakcie – listopadowym – przez ostatni tydzień – pszenica potaniała o 2,2% do 208,8 euro/tonę, nieco mniejsze spadki odnotowywano w kontraktach o dalszych terminach realizacji – styczniowym i marcowym – o ok. 1,8%.

Ostatnie zniżki pszenicy tłumaczone są brakiem istotnych czynników wzrostu cen. Oszacowania zbiorów pszenicy zarówno w samej Unii, jak i na świecie nadal należy uznać za stosunkowo wysokie. Doniesienia o bardzo dobrych prognozach w Australii i Argentynie, które zaliczane są do grona kluczowych eksporterów pszenicy, również mogły przyczynić się do ostatnich spadków.
Taniała także kukurydza. Ceny tego gatunku na paryskiej giełdzie w kontrakcie listopadowym obniżyły się o 3,6% do 196,3 euro/tonę. Ostatni tydzień przyniósł zniżki notowań pszenicy na chicagowskiej giełdzie. Przez tydzień ceny pszenicy w kontrakcie grudniowym spadły o 4,6% do 245,7 USD/tonę.
Nieznacznie tylko potaniała kukurydza w kontrakcie grudniowym – o 0,5% do 222,1 USD/tonę.
Ceny kukurydzy utrzymują się na wysokim poziomie, przede wszystkim ze względu na oczekiwane dalsze cięcia szacunków zbiorów kukurydzy w USA, oraz wysoki popyt. Znacznym odbiorcą amerykańskiej kukurydzy są w tym roku Chiny. Doniesienia o sporym niedoborach kukurydzy na tym rynku – szacowanych na około 7 mln ton – oraz spodziewane kolejne kontrakty na dostawy amerykańskiej kukurydzy do Chin, wspierają ceny kukurydzy.