Podczas targów Agrotech w Kielcach Unia zorganizowała konferencję prasową, podczas której potwierdzono konsolidacje firm Unia i Chemirol.
Unia sp. z o. o. to jeden z największych w Polsce producentów maszyn i urządzeń rolniczych z ponad 140-letnim doświadczeniem. Historia Unii zaczyna się w 1882 roku, kiedy to A. Ventzki tworzy zakład naprawczy w Grudziądzu. W 1973 roku firma z kilkoma zakładami produkcyjnymi przekształca się w Agromet-Unia, a następnie w 1995 roku powstaje Unia sp. z o.o. Na przestrzeni lat firma produkuje siewniki, rozsiewacze, maszyny ziemniaczane, opryskiwacze, kosiarki, prasy, maszyny technologii zielonkowej, a także suszarnie i prasy. W 2019 następuje konsolidacja wszystkich zakładów w Unia Sp. z o.o., zaś w tym roku została sfinalizowana konsolidacja firmy Unia i Chemirol. Spółka z Grudziądza ma w Polsce 4 fabryki w Grudziądzu, Słupsku, Brzegu i Kątach Wrocławskich, zatrudnia ponad 1100 pracowników.

Unia zaopatruje rolników w technologie konwencjonalne, bazujące na zasadach upraw tradycyjnych i orkowych, a także w technologie rolnictwa regeneracja natywnego–forma rolnictwa ekologicznego ale bez konieczności spełniania surowych wymogów certyfikacji ekologicznej. Jest to najnowszy trend rozwijany w ramach EuropeanGreen Deal. A także w technologie bezorkowe, które zapobiegają erozji, pomagająca zatrzymywać wodę oraz związki organiczne. Wśród technologii, które wspiera Unia swoimi maszynami jest również rolnictwo precyzyjne – system agrarny bazujący na precyzyjnej analizie danych m.in. mapy zasobności gleby w makroskładniki, NVDI, a sterowanie maszynami realizowane jest przez precyzyjne systemy w technologii ISOBUS.
Wśród maszyn, które produkuje Unia znajdują się również maszyny wspomagające intensywną produkcję owoców i warzyw, a także systemy do czyszczenia i przechowywania ziarna zbóż i nasion innych gatunków oraz pasz treściwych.
Zakład w Grudziądzu zajmuje całkowitą powierzchnię 8 ha, z czego pod dachem jest 2,5 ha. Zakład zatrudnia 320 osób. Rocznie fabrykę w Grudziądzu opuszcza 6 000 szt. maszyn.
Zakład w Brzegu zajmuje całkowitą powierzchnię 8,5 ha, z czego w zabudowie jest 3,5 ha. A zatrudnienie znajduje 330 osób. Rocznie fabrykę w Brzegu opuszcza, podobnie jak w Grudziądzu ok 6 000 szt. maszyn.
Zakład w Słupsku zajmuje powierzchnię 8 ha, z czego pod dachem jest 2,5 ha. Zakład zatrudnia 320 osób, a fabrykę rocznie opuszcza ok . 5 000 szt. maszyn
Zakład w Kątach Wrocławskich zajmuje powierzchnię 18 ha, z czego w zabudowie jest 8,2 ha. Zakład ten zatrudnia 140 osób.
W Polsce Unia współpracuje z 50 dystrybutorami maszyn rolniczych, którzy łącznie posiadają około 150 punktów sprzedaży. Maszyny marki Unia są obecne w ponad 60 krajach na świecie.
Z kolei Chemirol oferuje rolnikom rozwiązania w zakresie nowoczesnego rolnictwa. Spółka z Mogilna konsekwentnie rozwija fachowe doradztwo rolnicze, wdrażając nowe produkty i technologie uprawy. Fuzja, o której mówiło się od dłuższego czasu niniejszym stała się faktem.