Fuzja Grene i Kramp

Grene i Kramp, dwaj europejscy liderzy w przemyśle technicznym zapewniający części i usługi dla branży rolniczej łączą siły. Obie firmy uzupełniają się wzajemnie, nie tylko pod względem asortymentu, ale także geograficznie.

Grene i Kramp razem będą zdecydowanym liderem rynku z przychodami równymi 625 mln euro oraz oddziałami w 22 europejskich krajach. Zarządy obu firm są pewne, że fuzja firm przyniesie znaczące efekty z synergii. Usługi, które Grene i Kramp świadczą obecnie na rzecz swoich klientów w każdym kraju nadal będą kontynuowane. 
Przez ostanie 10 lat Grene i Kramp przekształciły się w silne e-biznesowe firmy. Kramp wraz z wiodącą na rynku koncepcją „jednego okienka” jest liderem na rynkach holenderskim, niemieckim i belgijskim, ma także silną pozycję w innych krajach europejskich. Bazując na tej samej koncepcji Grene jest liderem rynków skandynawskich, bałtyckich a także w Polsce. Obie firmy pracują już od kilku lat przy wspólnym przedsięwzięciu w Rosji. Fuzja nie będzie miała wpływu na prawie 2 400 zatrudnionych osób. Nowe konsorcjum planuje poprawić i wzmocnić istniejące pozycje na rynku i osiągnąć dalszą ekspansję na wschód i południowo-wschodnie części Europy z celem osiągnięcia przychodów około 1 mld euro do 2017. 
Działamy na rozdrobnionym rynku ‒ mówi Eddie Perdok, prezes Kramp. ‒ Zdobyliśmy wiodącą pozycję na tym rynku nie tylko poprzez zasięg naszej działalności ale przede wszystkim dzięki jakości naszych usług, sprzedaż online (e-biznes), wsparcie techniczne oraz dostawy nocne zapewniające otrzymanie przez klienta zamówienia w ciągu 24 h. Chcemy zwiększyć tę inicjatywę w celu zapewnienia lokalnie najlepszej usługi. W ten sposób będziemy w stanie utrzymać naszą firmę na silnym i dochodowym poziomie
Dystrybutorzy techniczni zawsze są blisko klienta. Sprzedaż i serwis dostosowane są do warunków panujących na lokalnym rynku  biorąc pod uwagę czynniki tj. język czy styl danego kraju. To, co się zmieni, to ilość oferowanych części i akcesoriów klientom w tych krajach, a asortyment poszerzy się znacznie w ciągu następnych kilku lat.
Zespół ds. synergii zarządzany przez Carstena Thygensen, CEO Grene, natychmiast rozpocznie pracę nad rozwojem synergii. ‒ Będziemy się skupiać przede wszystkim na rozszerzeniu gamy produktów i źródeł zakupów. Oprócz zwiększonego asortymentu nasi klienci nie zauważą ingerencji. Dostawy sięgające średnio 13.000 zamówień na dzień nie mogą być naruszone w jakikolwiek sposób. Wymaga to starannego przygotowania i profesjonalnej realizacji procesów biznesowych ‒ mówi Carsten Thygesen.
Połączenie Kramp i Grene nastąpi w drodze wymiany akcji. Grene jest własnością Schouw & Co, zlokalizowanym w Duńskim konglomeracie przemysłowym. Schouw otrzyma 20% udziałów w Kramp. Dotychczasowi akcjonariusze Kramp, w tym zarząd i fundusz kapitałowy NPM Capital, zachowają swoje udziały. Po emisji nowych akcji Schouw & Co, dotychczasowi właściciele Kramp będą mieć 48% udziałów, a NPM Capital 32%. Wymiana akcji oznacza, że pozycja finansowa spółki pozostaje silna ze współczynnikiem wypłacalności na poziomie około 40% i skromnym oprocentowaniem długu.
‒ Kramp i Grene są już dobrze zaznajomieni ‒ mówi Eddie Perdok. ‒ Pracujemy razem od 1998 roku i zdecydowaliśmy się na wspólne przedsięwzięcie w Rosji w 2008 roku. Kierownictwa obu firm znają się i darzą się wzajemnym szacunkiem. Nie będzie żadnych zmian w zarządach obu firm.
Grene Group będzie nadal działać pod kierownictwem Carstena Thygesen i jego obecnego zespołemu zarządzającego. Obie firmy będą kierowane przez zarząd nowego holdingu, który stanowić będą Eddie Perdok (Prezes) i Hans Scholten (Dyrektor Finansowy). ‒ Dlatego nie ma mowy o integracji zespołów zarządzających lub przetasowaniu ról ‒ dodaje Eddie Perdok.
Zaproponowana fuzja zostanie przedstawiona pracownikom obu firm oraz Urzędom Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 
Kluczowe dane 

 

Kramp

Grene*

Joint Venture Russia

Pro Forma Grupa

Prognoza na 2013 (w milionach euro)

Dochód

EBITDA

 

445

53

 

172

15

 

11

1

 

628

69

Organizacja/Produkty

Liczba pracowników

Liczba krajów

Liczba magazynów

Liczba klientów

Liczba produktów

Dzienna liczba zamówień

 

1549

15

4

50000

634609

10500

 

839

6

4

15404

57509

2151

 

50

1

1

780

30000

50

 

2438

22

9

66184

722118

12701


Profil zarządu

Eddie Perdok – CEO grupy Kramp
Eddie Perdok (1962) jest prezesem Grupy Kramp. Studiował Bizenz i Zarządzanie w Rijksuniversiteit Groningen. 
Eddie Perdok zaraz po zakończeniu studiów w 1988 r. rozpoczął pracę w Kramp jako asystent dyrektora. W 1992 r. przejął firmę Perdok, której właścicielami wcześniej byli jego ojciec i dziadek. Było to podobne do działalności Kramp, hurtownika i dostawcy części dla sektorów rolniczych i przemysłowych. Obie firmy współpracowały od 1969 r. W 2000 r. obie firmy postanowiły działać pod wspólną nazwą Kramp. Perdok od 2000 r. zarządza oddziałami w Holandii i Belgii. Następnie został dyrektorem handlowym Grupy Kramp a w połowie 2009 roku został CEO. W dniu 1 października 2013 r., Perdok będzie obchodził 25 lat pracy w firmie. 
Carsten Thygesen – CEO grupy Grene 
Carsten Thygesen (1967) zaczynał jako kontroler w Spartex AB w Szwecji (pierwsza firma spoza Danii po nabyciu Grene przez Schouw w 1988 r.), po ukończeniu studiów w 1990 roku. W 1994 roku został Dyrektorem Zarządzającym Grene Szwecji i pozostał tam do 1998 roku, kiedy to przeprowadził się z powrotem do Danii, by objąć stanowisko w Grene Dania jako Dyrektor Sprzedaży w krajach skandynawskich. W tym samym czasie został powołany do rady nadzorczej Grene Polska. W 2000 roku został Dyrektorem Grene Dania i wreszcie, w 2003 roku został mianowany CEO całej Grupy Grene. W dniu 1 sierpnia 2015 r. Thygesen będzie obchodził 25-lecie pracy w firmie.
(mat)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności