Fungicyd nowej generacji

Na początku stycznia br. Syngenta zaprezentowała nowy fungicyd zbożowy Seguris 215 SC. Seguris jest fungicydem nowej generacji, opartym na dwóch substancjach różniących się mechanizmem działania i przynależnością do innych grup chemicznych.

Jedna z substancji to doskonale znany plantatorom epoksykonazol, Izopirazam to drugi komponent preparatu, należący do grupy mało znanych karboksyamidów pirazolu. Substancję charakteryzuje nierozpowszechniony jeszcze mechanizm działania, polegający na blokowaniu aktywności dehydrogenazy bursztynianowej – enzymu niezbędnego w procesie oddychania patogenu.
 
Przy tworzeniu Seguris skupiano się głównie na sposobie wiązania substancji czynnej z rośliną i patogenem. Formuła, jaką wypracowano została nazwana „technologią podwójnego wiązania”. 
 
Seguris jest to preparat systemiczny. Obydwie substancje są jednak rozprowadzane po roślinie w nieco innym tempie i stopniu. W efekcie końcowym preparat poprzez zjawiska dyfuzji, przemieszczania translaminarnego i przemieszczania w tkankach przewodzących dociera do wszystkich miejsc narażonych na infekcję.
 
W pierwszym etapie Izopirazam naniesiony na powierzchnię liścia dostaje się do jego okrywy woskowej, z którą mocno się wiąże. Pierścień benzonorbornerowy wykazuje duże powinowactwo do wosków, co skutkuje trwałym związaniem z jego strukturą. Preparat powoli zostaje uwalniany do wnętrza liścia. 
 
Preparat poprzez silne powiązanie z okrywą woskową rośliny ustanawia trwałą barierę dla nowych infekcji, odporną na zmywanie i rozkład pod wpływem promieni ultrafioletowych. Również w tym punkcie zaawansowana technologia przekłada się na korzyści dla rolnika, a mianowicie na dłuższe działanie preparatu, co zapewnia oszczędności i pozwala na uniknięcie wykonywania zabiegów korekcyjnych w wypadku wysokiej presji patogenu. Wydłużone działanie pozwala również na wcześniejsze zastosowania preparatu, tak by w pełni wykorzystać efekt fitotoniczny. Izopirazam, natychmiast po znalezieniu się w obecności patogenu chorobotwórczego, trwale się z nim łączy – odpowiada za to pirazolowa część struktury chemicznej substancji. Jako przedstawiciel substancji działających w obszarze kompleksu II, Izopirazam wpływa na oddychanie przerywając jego proces. Grzyb zostaje pozbawiony energii.
 
Różnice w efektach działania dawki rejestracyjnej i ograniczonej do 0,8 l w polskich warunkach są niewielkie.
 
Etykieta produktu, obejmuje stosowanie fungicydu od fazy końca krzewienia do fazy, kiedy pierwsze ziarniaki osiągną konsystencję wodną. Na podstawie licznych badań przeprowadzonych w różnych krajach Europy, Syngenta rekomenduje stosowanie preparatu w segmencie zabiegów T2, kiedy to aplikacja preparatu przypada na fazę liścia flagowego i kłoszenia.
 
Produkt zarejestrowany jest w dawce jednego litra, jednak na podstawie doświadczeń i po analizie polskich warunków uprawowych z całą odpowiedzialnością można zarekomendować dawkę 0,8litra na hektar. Oczywiście należy zastrzec, że wyższa dawka przekłada się na potęgowanie efektu fitotonicznego.
 
Preparat Seguris zarejestrowany jest do stosowania w uprawie jęczmienia i pszenicy. 
Obecnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju wsi trwają prace nad procesem rejestracyjnym kolejnej propozycji fungicydowej pochodzącej z laboratoriów Syngenta. Tym razem firma przygotowuje propozycję fungicydu dedykowanego specjalnie uprawie jęczmienia. 
 
Daniel Alankiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności