fbpx
Strona głównaWiadomościFundusz Ochrony Rolnictwa sfinansują firmy skupowe. Te nie są zadowolone

Fundusz Ochrony Rolnictwa sfinansują firmy skupowe. Te nie są zadowolone

Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa, dzięki któremu wg. ministerstwa rolnictwa uda się pozyskać dodatkowe 167 mln zł.

Nowy fundusz miałby zabezpieczać rolników przed upadłościami pośredników w handlu zbożem, takich jak skupy i inne firmy handlujące i eksportujące zboże. Pomysł z jednej strony wydaje się słuszny, ale patrząc na niego z drugiej strony nie wiadomo czy ma on większy sens, gdyż w ubiegłym roku na ponad 5,2 tys. podmiotów skupowych i obracających zbożem upadły zaledwie 3.

Przedstawiciele firm skupowych z którymi rozmawialiśmy wyrażają duży sceptycyzm odnośnie pomysłów ministerstwa i mówią, że będzie to tylko kolejny sposób pozyskania pieniędzy przez rząd kosztem firm, który rolnikom właściwie nie pomoże.

– W projekcie jest jeszcze sporo niewiadomych, ponieważ mówi się o wpłacie 0,25 proc. wartości netto produktów rolnych, ale do końca nie sprecyzowano czy będzie to opłata od każdej faktury, czy płacił ją będzie nabywca końcowy, ponieważ różnica jest kolosalna- powiedział jeden z przedstawicieli firmy skupowej z którym rozmawialiśmy.

Obecnie kondycja takich firm jest dobra o czym może świadczyć chociażby podana powyżej statystyka odnośnie upadków, ale nie wiadomo jak sytuacja wyglądać będzie jesienią kiedy proponowany projekt mógłby zacząć obowiązywać.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.