fbpx

Francuskie plany zawładnięcia rynkiem cukru?

Francuski koncern cukrowniczy Tereos stworzył firmę zależną Tereos Commodities, która ma skupić się na międzynarodowym handlu białym cukrem. Do 2020 roku chce on kontrolować 15% światowego handlu tym produktem.

Decyzja jest podyktowana zniesieniem kwot produkcyjnych na cukier w UE z końcem października 2017 roku. Do 2020 roku firma chce kontrolować 15% światowego handlu białym cukrem. Obecnie jej udział wynosi 7-8%. Do prowadzenia nowej firmy, Tereos zatrudnił Patricka Deana, który pracował jako szef ds. cukru w Louis Dreyfus Commodities.

Baner Syngenta

Tereos zamierza zwiększyć produkcję cukru o 20% do 2017 roku, by mieć lepszą pozycję na rynku i skorzystać w prognozowanego wzrostu globalnej konsumpcji cukru, którego tempo szacuje na 2-3% rocznie. Obecnie nie tylko produkcja, ale także eksport cukru z UE jest ograniczony – wywóz do 1,37 mln ton ustaleniami WTO.

Po zniesieniu kwot produkcyjnych mają przestać też obowiązywać restrykcje eksportowe, które wprowadzono ze względu na istniejące w UE formy wsparcia produkcji. Francji przysługuje kwota produkcyjna w wysokości 3 mln ton i w ostatnich latach była przekraczana średnio o 40-50%.

Tereos inwestuje także w Brazylii i Afryce. Nowa firma ma skupić się na aktywności w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Tereos jest piątym największym na świecie producentem cukru. Zajmuje się również produkcją bioetanolu i skrobi. Na całym świecie ma 35 zakładów. We Francji koncern należy do 12 tysięcy plantatorów buraków cukrowych.
Tereos jest drugim unijnym koncernem cukrowniczym, który zamierza inwestować na całym świecie. W 2012 roku niemiecki Suedzucker wykupił udziały w zajmującym się międzynarodowym handlem cukrem EDF Man.

Renata Struzik, źródło: FAPA/FAMMU na podstawie Reueters

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.