fbpx

Fosfor z nawozów. Jaka jest jego rozpuszczalność i przyswajalność?

Doglebowe stosowanie nawozów fosorowych w wierzchnią warstwę gleby, w tym pogłównie, nie jest zalecane, ze względu na ograniczoną przyswajalność. Niemniej w latach z większymi opadami, może dać korzystne rezultaty. Prezentujemy charakterystykę nawozów z Grupy Azoty pod kątem rozpuszczalności, w następstwie przyswajalności fosforu przez rośliny.

W charakterystyce nawozów zawierających P, podawana jest całkowita zawartość P2O5 oraz jego rozpuszczalność, zazwyczaj w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie oraz w samej wodzie. W niektórych nawozach także w kwasach mineralnych. Im w nawozie jest większy udział fosforu rozpuszczalnego w wodzie, zaś brak lub niewielkie ilości w kwasach mineralnych,  tym wykazuje on lepszą przyswajalność.

Doglebowe stosowanie nawozów P w wierzchnią warstwę gleby, w tym pogłównie, nie jest zalecane, ze względu na ograniczoną przyswajalność. Niemniej w latach z większymi opadami, może dać korzystne rezultaty. Należy wówczas wybierać nawozy, w których P występuje w większej ilości, w formie rozpuszczalnej w wodzie, ewentualnie także obojętnym cytrynianie amonu. Przykładem tego typu nawozów są nitrofoski i polifosforany.

Z kolei podana w ulotce lub na etykiecie opakowania informacja, iż nawóz zawiera także P rozpuszczalny w kwasach mineralnych, oznacza że  ta część fosforu jest znacznie słabiej przyswajana przez rośliny. Zwykle w późniejszym okresie ich wegetacji, co w niektórych uprawach może być zaletą, zaś w innych wadtą.

Nawozy tego typu, np. mączki fosforytowe oraz fosforyty częściowo rozłożone (zakwaszone), powinny być stosowane na gleby kwaśne, dobrze uwilgotnione i lżejsze,  poza tym wysiewane głębiej (pod orkę zimową lub siewną), najlepiej pod rośliny o dłuższym okresie wegetacji (oziminy, użytki zielone, kukurydzę, burak, przed założeniem sadu, chmielnika, wikliny, itp.). Rozważania te można prześledzić na przykładzie nawozu HOLIST agro PK 15-30.

Zawiera on 15 proc.  P2O5 oraz K i inne składniki. W jego charakterystyce  firma podaje, iż całość zawartego fosforu, rozpuszczalna jest w kwasach mineralnych, 13 proc. w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie oraz 12 proc. w wodzie. Istotna dla rolnika jest ostatnia informacja, że aż 12 proc. P2O5 na ogólną zawartość 15 proc., rozpuszczana jest w wodzie, zaś 13 proc.  w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie.

Wynika z tego, iż zaledwie 2 proc. fosforu, rozpuszczalna jest wyłącznie w kwasach mineralnych, a więc  przyswajana w późniejszym okresie. Można go więc uznać za bardzo dobry nawóz PK dla większości roślin. Poniżej charakterystyka nawozów z Grupy Azoty pod kątem rozpuszczalności, a w następstwie przyswajalności fosforu przez rośliny.

Rozpuszczalność fosforu w kwasach mineralnych oraz obojętnym cytrynianie amonu i wodzie w  wybranych nawozach doglebowych
Nawozy i ich składx W kwasach mineralnych W oboj. cytrynianie amonu i wodzie W wodzie
 

Polidap NP (S) 18-46 (5)

Polifoska 5 NPK (MgS) 5-15-30 (2-7)

Polifoska krzem NPK(S) 6-12-34 (10)

Polifoska 6 NPK (S) 6-20-30 (7)

Polifoska 8 NPK (S) 8-24-24 (9)

Polifoska Tytan NPK (S) 6-25-25 (5)

Polifoska 12 NPK (MgS) 12-12-12 (2-27)

Polifoska Start NPK (MgS) 12-11-18 (2,7-26)

Polifoska Plus NPK (MgS) 5-10-20 (7-9)

Petro Plon NPK (MgS) 5-10-30 (3-9)

Amofoska NPK (CaMgS) 4-10-22 (4-2,5-10)

Amofoska NPK (CaMgS) 4-10-28 (4-2,5-10)

Amofoska NPK (CaS) 4-16-18 (4-10)

Amofoska NPK (CaS) 5-10-25 (4-14)

Holist agro PK (CaS) 15-30 (10-10)

super fos dar P (CaS) 40 (10-5)

 

10

10

16

10

15

40

 

46

15

12

20

24

25

12

11

10

10

5

5

5

5

13

25

 

41

13

10

18

21

22

10

8,8

8

8

2,5

2,5

2,5

2,5

12

23,5

 

X – w niektórych z nich zawarte są także inne składniki, w tym mikroelementy

Fosfor w roślinie

Fosfor (P) pobierany jest w znacznie mniejszych ilościach przez rośliny niż N i K. Jest jednak  nieodzowny, bowiem wchodzi w skład istotnych dla wegetacji roślin związków organicznych (białka, kwasy nukleinowe, fityny, fosfolipidy, wśród nich lecytyna). Warunkuje też przebieg wielu  procesów chemicznych i biologicznych zachodzących w glebie i roślinie, korzystnie wpływając na:

  • aktywność biologiczną gleby i prawidłową mineralizację (wraz z N) resztek pożniwnych, w tym słomy,
  • proces fotosyntezy oraz inne procesy energetyczne w roślinie,
  • rozwój korzeni i organów generatywnych,
  • prawidłowy wzrost i rozwój roślin, w tym dojrzewanie nasion,
  • odporność roślin (wraz z K) na stresy termiczne i wodne,
  • wspomaga przemiany N (łącznie z innymi składnikami) w pełnowartościowe białko i plon.

Fosfor jest słabo przyswajany

W pierwszym roku zaledwie w 15-25 proc. oraz podobne ilości w dwóch kolejnych latach. W optymalnych warunkach (pH gleby, jej wilgotności i temperaturze) oraz przez rośliny o dłuższym okresie wegetacji i dobrze rozwiniętych korzeniach, jego przyswajalność wzrasta.

Podczas wegetacji wyróżnia się dwa krytyczne okresy większego zapotrzebowania na fosfor. Pierwszy przypada na początek wegetacji, gdy roślina rozbudowuje system korzeniowy. Drugi rozpoczyna się z chwilą tworzenia organów generatywnych (zawiązków kwiatowych, owoców i nasion). W nasionach gromadzi się w największych ilościach i jest  wynoszony z plonem.

Niedobór fosforu w roślinach wynika zarówno z niskiej zasobności gleby, powodowanej małymi dawkami P, jak też ograniczonej przyswajalności. Powodem jest forma fosforu zawarta w nawozach i w glebie, a także jej odczyn (optymalny w zakresie pH 5,6-6,8), wilgotność (słaba przyswajalność w przesuszonych) i temperatura (słabsza w zimnych – poniżej 12°C).

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.