fbpx
Strona głównaPozostałeForum rolników ekologicznych w Barzkowicach

Forum rolników ekologicznych w Barzkowicach

W dniu 7 grudnia, w Zachodniopomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, odbyło się V Forum Rolników Ekologicznych Woj. Zachodniopomorskiego”. Na spotkanie przybyło kilkudziesięciu producentów. Rolnicy mogli wysłuchać kilku wykładów na temat prawodawstwa krajowego regulującego ten rodzaj produkcji, a także poznać oferty firm, które zajmują się zarówno skupem jak i przetwarzaniem produktów ekologicznych.”

Forum rozpoczęło się od podsumowania wydarzeń związanych z produkcją ekologiczną, które przy udziale ZODR Barzkowice odbyły się w 2007 roku. Jan Toporkiewicz, kierownik działu Ekologii i Ochrony Roślin Ośrodka, przypomniał, prezentując slajdy, wizytę rolników z regionu, na największych targach żywności ekologicznej BioFach w Norymbergii (Niemcy). Oprócz wizyty na targach, rolnicy zwiedzili kilka niemieckich gospodarstw o profilu “Eko”. Po za tym, przez cały rok ZODR organizował seminaria, wyjazdy studyjne w kraju a także olimpiady wiedzy o ekologii.

Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego woj. zachodniopomorskiego, zapowiedział, że na promocję rolnictwa ekologicznego w 2008 roku przewidziane jest 105 tys. złotych. Z tego 60% najprawdopodobniej będzie wydane na dofinansowanie wyjazdów studyjnych rolników. Urząd duży nacisk będzie również na promocję woj. zachodniopomorskiego jako woj. Wolnego od GMO i obfitego w zdrowe produkty. W tej sferze współpraca będzie kontynuowana ze Stowarzyszeniem Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi Ekoland. W budżecie nie zabrakło pieniędzy na edukację i szkolenia.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/zodr-forum2.JPG align=left width=200
Zebrani rolnicy mogli również wysłuchać wykładów na temat przetwórstwa w rolnictwie ekologicznym. O kolejnych krokach, jakie musi podjąć podmiot by uzyskać certyfikat producenta ekologicznej żywności, mówiła p. Dorota Matera, z Jednostki Certyfikującej Bioekspert”. W przyszłym roku wprowadzone zostaną nowe wzory wniosków o przyznanie certyfikatu ekologicznego. Z 5 stron do wypełnienia pozostaną 2. Po za tym, etykiety wytworzonych produktów, będą musiały posiadać specjalne napisy tj.rolnictwo UE””-, gdy rolnik produkuje na terenie wspólnoty i z wykorzystaniem produktów pochodzenia europejskiego, “rolnictwo z po za, UE”, – kiedy w produkcie znajdzie się domieszka składnika, który nie jest wytwarzany w UE i “rolnictwo UE/spoza UE”, – gdy produkt będzie wytworzony zarówno z produktów wytwarzanych na terenie UE, jak i pochodzący z krajów spoza Wspólnoty. D. Metera zwróciła uwagę na fakt nadużywania słów kojarzonych z rolnictwem ekologiczny, które wprowadzają w błąd konsumentów. Produkty wytworzone metodami ekologicznym musza uzyskać specjalny certyfikat. Dopiero nr uzyskanego dokumentu umieszczony na etykiecie świadczy, że produkt z całą pewnością jest wyprodukowany w sposób naturalny, bez użycia zbędnych środków chemicznych, konserwujących itd.

Po za tym rolnicy mogli wysłuchać typowo instrukcyjnych wykładów na temat tego, w jaki sposób należy znakować produkty wytworzone metodami ekologicznymi. Dyskusję wywołała kwestia wykorzystania materiału siewnego w rolnictwie ekologicznym, oraz dozwolonych środków ochrony roślin. <img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/annakarska3.JPG align=right width=200Anna Karska (na zdjęciu) z Państwowej Inspekcji Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), przypominała rolnikom, że w razie braku na rynku nasion ekologicznych, można złożyć do PIORiNu wniosek o wykorzystanie do siewu materiłu konwencjonalnego. Ta czynność nic nie kosztuje. Trzeba jednak pamiętać, aby materiał konwencjonalny, był zakupiony od podmiotu wpisanego w rejestr przedsiębiorców. Innym wyjściem może być kupno materiału ekoligicznego “od sąsiada”. Ale uwaga! W taki sposób można kupić tylko nasiona prosa, gryki, seradeli oraz roślin zielarskich. W tym przypadku również jest konieczne złożenie wniosku do PIORiN. W ubiegłym roku Inspektorat wydał 163 zezwolenia na wykorzystanie materiału konwencjonalnego w gospodarstwach ekologicznych.

Rolnicy, zebrani na sali, skarżyli się na utrudnianie im prowadzenia gospodarstw ekologicznych przez nadmierną biurokrację. Chodzi o wykorzystanie środków do produkcji roślin, których listę posiada Instytut Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG). Rolnicy dopytywali, dlaczego, mimo tego, że lista jest znana, a po za tym każdy wykorzystany kg nawozu, jest wpisywany w specjalne księgi, które są pod kontrolą, muszą dodatkowo występować do IUNG o pozwolenia na stosowanie tych środków. To ich zdaniem znacznie opóźnia prace polowe.

Zebrani podkreślali, że rolnictwo ekologiczne jest wciąż niedoceniane. Instytucje odpowiedzialna za jego rozwój, zbyt mało środków angażują w promocję ekologicznej żywności. Rynek jest niezorganizowany. W dyskusji pojawiła się również sprawa upraw GMO, które zdaniem niektórych zagraża produkcji ekologicznej. Rolnicy skarżyli się również na brak skupu mleka ekologicznego w regionie.

Polska wciąż mizernie wygląda w statystykach, jeśli spojrzeć na strukturę gospodarstw i upraw ekologicznych, na tle innych krajów UE. We Włoszech uprawy ekologiczne zajmują ponad 1 mln ha, w Polsce ok. 50 tys. Z prognoz wynika, że do końca 2007 r. może być w Polsce ok. 12,5 tys. gospodarstw ekologicznych. W 2006 roku było ich ok. 9,2 tys. Szacuje się, że w 2007 r. w Europie uprawy ekologiczne będą zajmowały 6,9 mln ha, a na całym świecie 29,4 mln ha. Ta tendencja ma wzrastać. Do roku 2010 w naszym kraju ma być 15 tys. gospodarstw ekologicznych. Specjaliści podkreślają jednak, ze rolnicy powinny łączyć się w grupy producenckie i nie tylko produkować, ale i otwierać własne przetwórnie.

M. Simiński
Wrp.pl
foto: P. Kochanek
napisz list do autora: redakcja@wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.