fbpx

FORBIOPLAST na rzecz ochrony naturalnych zasobów leśnych

Europejscy naukowcy, przy finansowym wsparciu Unii Europejskiej, pracują w ramach projektu FORBIOPLAST, nad produktywnym wykorzystaniem odpadów drzewnych. Obecnie bowiem, ogromne ilości cennych produktów ubocznych generowanych w przemyśle drzewnym – takich jak wióry, trociny i pył drzewny – są bezpowrotnie tracone.

W celu zwiększenia ochrony światowych naturalnych zasobach leśnych, należy bezwzględnie znaleźć sposoby na lepsze wykorzystanie drewna, co pozwoliłoby na zmniejszenie wycinki lasów. FORBIOPLAST (Forest Resource Sustainability through Bio-Based-Composite Development) – czteroletni projekt, który otrzymał wsparcie w kwocie 4.317 000 euro z Unii Europejskiej, to próba znalezienia rozwiązania tego problemu.

Istnieje wiele potencjalnych zastosowań dla drewnianych kompozytów. Producent samochodów FIAT, jeden z partnerów projektu FORBIOPLAST, jest zainteresowany włóknem drzewnym, jako naturalnym wypełniaczem, który miałby zastąpić włókna syntetyczne i szklane, wykorzystywane w niektórych elementach samochodu (siedzenia, deski rozdzielcze i panele drzwiowe).

Europejskie firmy reprezentujące rynek opakowań, od których obecnie wymaga się zredukowania zużycia plastiku, także poszukują substytutów dostosowanych do wymagań przemysłu. W tym przypadku, możliwe jest wykorzystanie włókien drzewnych, jako składników biodegradowalnych materiałów kompozytowych. FORBIOPLAST pracuje nad zamiennikami dla kartonów lub plastikowych opakowań różnorodnych produktów takich jak: kosmetyki czy detergenty, a także produkty spożywcze jak ryby i jaja. W ramach projektu, poszukiwane są także sposoby zastosowania włókien drzewnych w rolnictwie (np. w biodegradowalnych doniczkach czy nawozach).

Chociaż mogą upłynąć lata, zanim jakiekolwiek produkty oparte na kompozytach drzewnych (opakowania kosmetyków, siedzenia samochodowe) będą szeroko dostępne, naukowcy dokładają starań, aby jak najszybciej wprowadzić je na rynek. Odpady drzewne są łatwo dostępne, globalny przemysł drzewny każdego roku wyrzuca setki milinów ton kory, trocin, pyłu drzewnego i czarnego ługu, pochodzących z produkcji ścieru drzewnego.

Pod przewodnictwem Uniwersytetu w Pizie, 16 partnerów FORBIOPLAST, rozwija innowacyjne procesy chemiczne i biologiczne, aby usprawnić interakcję włókna drzewnego z polimerami. Naukowców czeka jednak jeszcze wiele wyzwań. Przemysł samochodowy wymaga solidnych i trwałych produktów, a rynek opakowań potrzebuje nietoksycznych, biodegradalnych materiałów, które ulegają naturalnemu rozkładowi. FORBIOPLAST zamierza przeanalizować te wyzwania i przekształcić swoje badania w ekologiczne zastosowania komercyjne, co pozwoli w pełni wykorzystać produkty uboczne generowane w przemyśle drzewnym.

Szczegóły dotyczące projektu: www.forbioplast.eu

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.