Firma Cedrob Pasze gotowa na rekordowe zbiory kukurydzy

Cedrob Pasze, mazowiecki lider w przetwórstwie zbożowym, kończy sezon skupowy rzepaku i przygotowuje się do zbiorów kukurydzy. W tym roku kraje wschodniej oraz centralnej Europy odnotują bardzo duże ilości tego zboża. Zakład Cedrob Pasze planuje skupić ponad 200 tys. ton zarówno kukurydzy mokrej, jak i suchej. Na większość tej ilości podpisano już umowy z rolnikami.

Cedrob Pasze cały czas skupuje rzepak, pszenżyto oraz jęczmień od plantatorów. Zapotrzebowanie na te zboża się nie skończyło, mimo że w województwach położonych na południu, zachodzie oraz centrum kraju zbiory są już w końcowej fazie. W północnych regionach żniwa dopiero się rozpoczynają.
Czas na pszenicę
Cedrob Pasze prowadzi ciągły skup pszenicy od rolników. Roczne zapotrzebowanie na to zboże wynosi 200 tys. ton. – Obecnie prowadzimy skup pszenicy z nowych zbiorów na potrzeby naszych wytwórni. Do dzisiaj skupiliśmy ok. 40 tys. ton tego zboża. W tym roku w sezonie żniwnym planujemy skupić 100 tys. ton pszenicy, a do końca października 2014 roku kolejne 100 tys. ton – podsumował Mirosław Bodek, Dyrektor Cedrob Pasze.
Firma skupuje pszenicę z nowych zbiorów na potrzeby swoich wytwórni. Ceny w ostatnim tygodniu wzrosły. Obecnie za pszenicę z dostawą do zakładu trzeba Cedrob Pasze płaci 700 zł netto. Natomiast jeszcze przed rokiem tona tego zboża kosztowała około tysiąc złotych.
Nadchodzi rekordowy sezon kukurydzy
Firma Cedrob Pasze przygotowuje się do zbiorów kukurydzy, które rozpoczynają się na Mazowszu pod koniec września. Prace będą uzależnione od pogody. Wszystko wskazuje na to, że żniwa tego zboża zapowiadają się rekordowo. Analitycy przewidują, że tegoroczne zbiory kukurydzy w Unii Europejskiej wyniosą 67 mln t. Jest to aż 8 mln ton więcej niż w roku ubiegłym.
Planujemy skupić w październiku i w listopadzie ok. 100 tys. ton zarówno kukurydzy suchej, jak i mokrej. Na większość z tej ilości podpisaliśmy już umowy z rolnikami – podkreślił Mirosław Bodek, Dyrektor Cedrob Pasze. – Ogólna liczba gospodarstw, z którymi współpracujemy, przekroczyła 3 tys. Ciągle jednak zgłaszają się do nas nowi kontrahenci zainteresowani współpracą z Cedrobem.
Cena jaką obecnie trzeba zapłacić za kukurydzę do suszenia o wilgotności 30% to 400 zł netto. Kwota za kukurydzę wysuszoną wynosi 650 zł netto. W ubiegłym sezonie zakład skupił łącznie ok. 150 tys. ton kukurydzy. Ceny w miesiącach żniwnych kształtowały się na poziomie 550 zł netto za kukurydzę o wilgotności 30% oraz od 850 do 880 zł za kukurydzę wysuszoną.
Spadek cen zbóż
Zbiory zapowiadają się bardzo dobrze zarówno w całej Unii Europejskiej, jak i w Rosji oraz na Ukrainie. Warunki pogodowe są sprzyjające. Mimo to rok ten nie będzie łatwy dla producentów zbóż. W opinii rolników tegoroczne ceny są niższe od cen z analogicznego okresu w ubiegłym roku.
Obecnie obserwujemy korektę cen, które zostały podwyższone w 2008 roku i przez kolejne lata utrzymywały się na wysokim poziomie. Decydujący wpływ na ceny ma głównie wysoka podaż zbóż. Rekordowo wysoki poziom cen w ubiegłym sezonie był zachętą do zwiększania areału światowych upraw przewidzianych do zbiorów w 2013 roku. Na kształtowanie się ceny ma też wpływ zapotrzebowanie na krajowym rynku oraz eksport ziarna.
(red., Cedrob Pasze)
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności