fbpx
Strona głównaFirmy i produktyFirma BASF świętuje 30 lat obecności na polskim rynku

Firma BASF świętuje 30 lat obecności na polskim rynku

24 listopada w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana z okazji jubileuszu 30-lecia BASF Polska. Spółka powstała w 1992 i początkowo był to jedynie zespół handlowy i administracja. Obecnie portfolio BASF Polska obejmuje chemię przemysłową, kosmetyczną, tworzywa sztuczne, rozwiązania dla rolnictwa, lakiery oraz katalizatory samochodowe. 

W Środzie Śląskiej koło Wrocławia funkcjonuje zakład produkujący katalizatory. Firma zatrudnia obecnie niemal 750 pracowników. Wartość sprzedaży BASF w Polsce za 2021 rok wyniosła 1 412 mln euro. Firma jest zaangażowana w realizację celów zrównoważonego rolnictwa. Od 2010 roku firma BASF Polska jest wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego dla dzieci i młodzieży w Centrum Nauki Kopernika w Warszawie.  Ponadto w zakresie popularyzacji nauki chemii prowadzi projekt edukacyjny „chemiatomy” oraz realizuje wiele wspólnych działań edukacyjnych z polskimi szkołami i uczelniami wyższymi. 

Podczas spotkania Dyrektor Zarządzająca BASF Polska Katarzyna Byczkowska zwróciła uwagę na wyzwania, z którymi zmagają się branże bliskie BASF, takie jak branża rolnicza, zdrowie i higiena człowieka, motoryzacja i transport czy budownictwo.  W większości obszarów głównym wyzwaniem współczesności jest ograniczenie emisji CO2, na które BASF ma w swoim portfolio wiele innowacyjnych odpowiedzi, o których opowiedzieli eksperci z działu BAS Polska w kolejnej części spotkania.

Naszą globalną strategią już od wielu lat jest stworzenie chemii dla zrównoważonego rozwoju. Globalnie i lokalnie skupiamy się na tworzeniu i implementacji innowacyjnych produktów zgodnych z tą właśnie strategią niezależnie od wyzwań, które stawia przed nami sytuacja gospodarcza. W naszych planach koncentrujemy się między innymi na rozwiązaniach dla gospodarki obiegu zamkniętego czy w dążeniu do zeroemisyjności. BAS wspiera cele Europejskiego Zielonego Ładu i ambicje Europy w dążeniu do neutralności klimatycznej, poprzez dostarczanie innowacji takich jak materiały izolacyjne do energooszczędnych domów, materiały do elektromobilności czy rozwiązania cyfrowe dla zrównoważonego rolnictwa – powiedziała Katarzyna Byczkowska dyrektor zarządzająca w BASF Polska.

Katarzyna Byczkowska, dyrektor zarządzająca BASF Polska, fot. A. Arabska

Cezary Urban, dyrektor działu Agricultural Solutions opowiedział o wybranych produktach, które wspierają rolników w uprawach. Revysol® pomaga uzyskać wyższe i zdrowsze plony, niezależnie od pogody. Systiva® pomaga w zwalczaniu chorób i pozwala zaoszczędzić czas, a feromon RAK 3 + 4 pozwala na biologiczną redukcję szkodników w sadownictwie.

Dyrektorka działu Personal Care Tatiana Wróblewska opowiedziała o innowacyjnych rozwiązaniach w obszarze higieny i zdrowia, między innymi o filmach UV chroniących skórę człowieka przed szkodliwymi promieniami słonecznymi.

Rozwiązania dla branży samochodowej, między innymi lakiery samochodowe o obniżonym śladzie węglowym z linii eco balance, przedstawił Marcin Walczak, Sales Manager BASF Polska.

Istotne w branży automotive są także katalizatory samochodowe produkowane w zakładzie BASF znajdującym się w Środzie Śląskiej, które pomagają zredukować zanieczyszczenia powietrza, o czym opowiedział dyrektor zakładu Jan Eberhardt.

W wielu branżach wykorzystywany jest asortyment działu Performance Materials którego dyrektorem jest Sławomir Górski. Opowiedział on o produkcie Elastan 6568/107, który jest wykorzystywany na przykład do tworzenia podłoży na placach zabaw. Produkt ten charakteryzuje się szerokim spektrum zastosowań i bezpieczeństwem w procesie produkcyjnym.

Katarzyna Jedynak, szefowa działu Customer Development oraz Sprzedaży opowiedziała o rozwiązaniach BASF dla gospodarki obiegu zamkniętego. Zaprezentowała między innymi szczegóły projektu ChemCycling™, czyli chemicznego recyklingu, który pozwala na produkcję spodni trekkingowych ze zużytych opon, a także biodegradowalny polimer ecovia, z którego produkowane są między innymi worki na bioodpady czy folia do ściółkowania wykorzystywana w rolnictwie.

Cezary Urban, dyrektor działu Agricultural Solutions, fot. A. Arabska

Społeczna odpowiedzialność biznesu BASF Polska to nie tylko działalność produkcyjna i handlowa. Od wielu lat firma prowadzi różne inicjatywy związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. W 2011 roku firma BASF Polska została partnerem laboratorium chemicznego w centrum nauk Kopernika, gdzie do dziś dzieci i młodzież mogą odkrywać tajniki chemii. Firma współpracuje z Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską i Politechniką śląską, a także z uczelniami rolniczymi.

Za tegoroczny duży sukces można uznać konkurs ” Drive Innovation – Przyszłość Transportu” zorganizowany z myślą o studentach uczelni technicznych. Projekty, które zostały zgłoszone do konkursu spotkały się z ogromnym zainteresowaniem ze strony jury.

W październiku 2022 ukazała się trzecia odsłona kampanii” Chemia jest Kobietą”, która ma być zachętą dla wszystkich kobiet zarówno tych młodszych, które dopiero wchodzą na ścieżkę swojej zawodowej kariery, jak i tych starszych, z dużym doświadczeniem, by podejmować odważne decyzje zawodowe. W tej edycji organizatorki zdecydowały się zaprezentować wizerunki klientek BAS Polska, które na co dzień pracują w męskich zawodach.

Z okazji 30 lat działalności BASF Polska, na zlecenie firmy, zostały przygotowane wyjątkowe obrazy. Marta Zawadzka, artystka inspirowana innowacjami BASF, przygotowała 8 wyjątkowych dzieł w neonowych, energetyzujących barwach. Sześć z nich nawiązuje do produktów firmy, jeden obraz został przygotowany w tematyce 30-lecia, a ostatni z nich nawiązuje do kampanii społecznej BS Polska „Chemia jest Kobietą” Część obrazów została wylicytowana na charytatywnej akcji, z której środki zostaną przekazane na fundację charytatywne.

Wystawa obrazów Marty Zawadzkiej, fot. A. Arabska

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.