Firma BASF rezygnuje z nawozów

BASF zamierza sprzedać dużą część swojej działalności związanej z produkcją nawozów. Do tego sektora działalności należą zakłady produkcyjne w Antwerpii i w Belgii oraz 50-procentowy udział BASF w joint venture PEC-Rhin w Ottmarsheim, we Francji. Roczna produkcja nawozów wynosi 2,5 mln ton, co stanowi mniej niż jeden procent obrotów grupy BASF. BASF zamierza sfinalizować transakcję najpóźniej w pierwszym kwartale 2012 roku.

Wystawione na sprzedaż zakłady w Antwerpii produkują nawozy CAN/SA (saletra wapniowo-amonowa / saletra amonowa), nitrofoskę® i kwasy nitrofosforowe. Do tego dochodzą trzy instalacje do produkcji kwasu azotowego. W pierwszym etapie działalność zostanie wydzielona do spółki w 100% należącej do BASF. Około 330 pracowników zostanie najpierw przejętych przez tę nową spółkę, a następnie przez jej nabywcę. BASF planuje także sprzedaż udziałów w spółce joint venture PEC-Rhin produkującej nawozy CAN/SA oraz potrzebne do ich produkcji półprodukty: amoniak i kwas azotowy. Spółka ta jest joint venture 50:50 z firmą GPN należącą do francuskiej grupy Total i zatrudnia około 190 pracowników.

Linie produkcji nawozów w Ludwigshafen nie są objęte wyłączeniem i sprzedażą, ponieważ są one niezbędne w łańcuchach wytwarzania w tym zintegrowanym zakładzie.

– Produkcja nawozów jest rentowna, nie należy jednak do strategicznych obszarów naszej podstawowej działalności – mówi dr Andreas Kreimeyer, członek Zarządu BASF SE, odpowiedzialny za segment Chemicals. – Nasz doświadczony zespół i bardzo konkurencyjne linie produkcyjne mają stabilną przyszłość i będą tworzyły wartość dodaną dla nabywcy, którego podstawową działalnością jest produkcja nawozów.

Działalność BASF związana z produkcją nawozów koncentruje się głównie w Europie. W 2000 roku zawarto umowę dystrybucyjną pomiędzy BASF a firmą K + S Nitrogen (dawniej fertiva) na wszystkie nawozy produkowane przez BASF.

O firmie BASF
BASF (The Chemical Company) jest wiodącą firmą chemiczną na świecie. BASF oferuje szeroki asortyment wyrobów od chemikaliów, tworzyw sztucznych, dodatków uszlachetniającychi środków ochrony roślin po ropę naftową i gaz. Jako niezawodny partner pomaga swoim klientom z niemal wszystkich branż w odnoszeniu sukcesów. Najwyższej jakości produkty oraz innowacje technologiczne BASF przyczyniają się do rozwiązania globalnych wyzwań, takich jak ochrona klimatu, energooszczędność, wyżywienie i mobilność. W roku 2010 firma BASF osiągnęła obroty w wysokości około 63,9 miliarda euro i pod koniec roku zatrudniała ok. 109 tys. pracowników. Akcje BASF notowane są na giełdach papierów wartościowych we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA) i Zurychu (AN). Więcej informacji na temat firmy BASF można znaleźć na stronie internetowej www.basf.com lub w Social Media Newsroom pod adresem newsroom.basf.com.

Źródło: BASF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności