fbpx
Strona głównaUprawaKukurydzaFioletowe przebarwienia liści – niedobór fosforu w niskich temperaturach

Fioletowe przebarwienia liści – niedobór fosforu w niskich temperaturach

Fioletowe przebarwienia liści zazwyczaj obserwowaliśmy na wschodzącej i wrażliwej na chłody kukurydzy, właśnie wówczas gdy podczas wschodów temperatury były jeszcze dość niskie. W tym roku zimna wiosna sprawia, że takie reakcje można zobaczyć m.in. na liściach zbóż i młodych zasiewach roślin okopowych.

Antocyjanowe (fioletowe) przebarwienia liści to naturalna reakcja roślin wywołana przejściowym brakiem fosforu w niskich temperaturach. Kiedy spada temperatura maleje dostępność fosforu, ponieważ w niższych temperaturze zmniejsza się rozpuszczalność związków mineralnych zawierających fosfor, czyli nawozów mineralnych.

Temperatura gleby wpływa też aktywność drobnoustrojów uczestniczących w procesach uruchamiania fosforu. Procesy te zachodzą szybciej w ogrzanej glebie. Fioletowe przebarwienia liści, które można obecnie zaobserwować  u roślin są przemijające i ustąpią, gdy tylko wzrosną temperatury.

Brać też powinniśmy pod uwagę, że wykorzystanie fosforu z nawozów mineralnych jest ograniczone. Jak podaje literatura w roku zastosowania waha się w przedziale 25-45 proc. Poza tym fosfor, gdzie współczynnik dyfuzji ortofosforanów wynosi 10-10 cm2/s jest pierwiastkiem mało ruchliwym w porównaniu do potasu (współczynnik dyfuzji 10-7 cm2/s) i dziesięć razy „wolniejszy” od azotu. Oznacza to, że fosfor przemieszcza się bardzo wolno. Ponadto tylko niewielki procent jonów fosforanowych jest dostępny dla roślin, a część pomimo obecności w glebie jest na stałe niedostępna dla roślin. Specyfika fosforu wpływa na to, że przy niskich temperaturach szybko zauważamy reakcję roślin w postaci fioletowego przebarwienia liści.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.