fbpx

Finał Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2008

Podczas targów Farma 2008 w Poznaniu, odbyła się finałowa gala wręczenia nagród w Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. To już szósta edycja tego konkursu, w którym od początku wzięło udział prawie 9 tys. gospodarstw. W tym roku, w ktegorii gospodarstw indywidualnych zwyciężyli państwo Alina i Stanisław Pietrzakowie, zam. w Pawlinie, woj. lubelskie. Nagrodą głowną w konkursie był ciągnik Zetor Proxima. N

Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo odbył się już po raz szósty. Tak jak w latach ubiegłych przebiegał w dwóch kategoriach: w kategorii gospodarstw indywidualnych oraz w kategorii zakładów rolnych. Niezmiennym przesłaniem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w procesie pracy oraz poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych.

W pierwszej kategorii w konkursie uczestniczyło 87 firm zatrudniających ponad 4400 pracowników. W tej kategorii brano pod uwagę przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy wśród pracowników zakładów. <img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/krus2.JPG align=right width=200Zwyciężył Zakład Ogrodniczy Paczyna Cecylia Klimowicz z Paczyny w gminie Pyskowice (na zdjęciu p. Cecylia odbiera nagrodę z rąk Anny Tomczyk, zastępcy głównego inspektora pracy). Zakład zatrudnia 57 pracowników. Specjalizuje się w uprawie szklarniowej pomidorów i ogórków na powierzchni 22 ha. Uprawy pomidorów prowadzone są na rynnach. Wszystkie urządzenia związane z produkcją są wymienione na nowe. Od 2008 roku zakład wposażany jest również w wózki nożycowe z hydraulicznym podnoszeniem podestu roboczego. Ciekawostką jest fakt, że właściciel zakupił również maszynę myjącą dachy szklarni.

W kategorii gospodarstw indywidualnych do Konkursu zostało zgłoszonych 1276 gospodarstw indywidualnych. Regionalne Komisje Konkursowe zwizytowały i oceniły zgłoszone gospodarstwa, do etapu wojewódzkiego wyłoniły spośród nich 147 najlepszych. Komisje Wojewódzkie ponownie poddały je ocenie, wyłaniając 16 najbezpieczniejszych gospodarstw w kraju. Podczas wizytacji wszystkich gospodarstw zwracano uwagę na porządek w obrębie podwórzy, stan budynków inwentarskich i gospodarczych, wyposażenie maszyn i urządzeń w osłony, podpory i inne zabezpieczenia, stan instalacji elektrycznych, warunki obsługi i bytowania zwierząt, stosowanie i jakość środków ochrony osobistej oraz estetykę gospodarstw.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/krus3.jpg align=left width=200Centralna Komisja Konkursowa postanowiła przyznać I miejsce i uznać za najbezpieczniejsze w kraju gospodarstwo rolne Państwa Aliny i Stanisława Pietrzaków (na zdjęciu), zam. w Pawlinie, woj. lubelskie. Gospodarstwo posiada pow. 30 ha i specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej – ok. 6 tys. warchlaków rocznie. Pełna lista laureatów poniżej.

Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencja Nieruchomości Rolnych i Państwowa Inspekcja Pracy.
Patronat honorowy nad tegoroczna edycją konkursu objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Lech Kaczyński.

tekst: M.Simiński/Wrp.pl
foto dzięki uprzejmości Wojciecha Petery.

Pełna lista lauratów w ktegorii gospodarstw indywidualnych:
I miejsce i uznanie za najbezpieczniejsze w kraju – gospodarstwo rolne Państwa Aliny i Stanisława Pietrzaków, zam. w Pawlinie, woj. lubelskie.
II miejsce Państwo Teresa i Roman Rogalewicz, zam. w Marczowie, woj. dolnośląskie.
III miejsce Państwo Łucja i Piotr Czakon, zam. w Drogomyślu, woj. śląskie.
IV miejsce Państwo Marzanna i Zenon Statkiewicz, zam. w Karolinie, woj. podlaskie.
V miejsce Państwo Elżbieta i Bogusław Kołodziejczyk, zam. w Budach Szynczyckich, woj. łódzkie.

2. Przyznano wyróżnienia I stopnia Państwu:
– Reginie i Andrzejowi Ranachowskim oraz Dorocie Ranachowskiej, zam. w Kosakowie, woj. pomorskie,
– Marzenie i Mirosławowi Kowalskim, zam. w Sadłowie, woj. kujawsko-pomorskie,
– Barbarze i Wiesławowi Kupcom, zam. w Gojcowie, woj. świętokrzyskie.

3. Przyznano wyróżnienia II stopnia Państwu:
– Barbarze i Grzegorzowi Górskim, zam. w Nowych Grabicach, woj. mazowieckie,
– Józefowi i Halinie Zaborowskim, zam. we Wrotkowie, woj. warmińsko-mazurskie,
– Marii i Ryszardowi Pabianom, zam. w Łęgu Tarnowskim, woj. małopolskie,
– Marii i Czesławowi Ziemniakom, zam. w Białobokach, woj. podkarpackie,
– Irenie i Arnoldowi Prochota, zam. w Chocianowicach, woj. opolskie,
– Violetcie i Krzysztofowi Majchrzyckim, zam. w Ludwikowie, woj. wielkopolskie,
– Dorocie i Wacławowi Łapiczom, zam. w Wojnowie, woj. zachodniopomorskie,
– Alicji i Januaremu Dworczakom, zam. w Krzepielowie, woj. lubuskie. N

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.