fbpx
Strona głównaPozostałeFinał Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2008

Finał Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2008

Podczas targów Farma 2008 w Poznaniu, odbyła się finałowa gala wręczenia nagród w Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. To już szósta edycja tego konkursu, w którym od początku wzięło udział prawie 9 tys. gospodarstw. W tym roku, w ktegorii gospodarstw indywidualnych zwyciężyli państwo Alina i Stanisław Pietrzakowie, zam. w Pawlinie, woj. lubelskie. Nagrodą głowną w konkursie był ciągnik Zetor Proxima. N

Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo odbył się już po raz szósty. Tak jak w latach ubiegłych przebiegał w dwóch kategoriach: w kategorii gospodarstw indywidualnych oraz w kategorii zakładów rolnych. Niezmiennym przesłaniem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w procesie pracy oraz poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych.

W pierwszej kategorii w konkursie uczestniczyło 87 firm zatrudniających ponad 4400 pracowników. W tej kategorii brano pod uwagę przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy wśród pracowników zakładów. <img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/krus2.JPG align=right width=200Zwyciężył Zakład Ogrodniczy Paczyna Cecylia Klimowicz z Paczyny w gminie Pyskowice (na zdjęciu p. Cecylia odbiera nagrodę z rąk Anny Tomczyk, zastępcy głównego inspektora pracy). Zakład zatrudnia 57 pracowników. Specjalizuje się w uprawie szklarniowej pomidorów i ogórków na powierzchni 22 ha. Uprawy pomidorów prowadzone są na rynnach. Wszystkie urządzenia związane z produkcją są wymienione na nowe. Od 2008 roku zakład wposażany jest również w wózki nożycowe z hydraulicznym podnoszeniem podestu roboczego. Ciekawostką jest fakt, że właściciel zakupił również maszynę myjącą dachy szklarni.

W kategorii gospodarstw indywidualnych do Konkursu zostało zgłoszonych 1276 gospodarstw indywidualnych. Regionalne Komisje Konkursowe zwizytowały i oceniły zgłoszone gospodarstwa, do etapu wojewódzkiego wyłoniły spośród nich 147 najlepszych. Komisje Wojewódzkie ponownie poddały je ocenie, wyłaniając 16 najbezpieczniejszych gospodarstw w kraju. Podczas wizytacji wszystkich gospodarstw zwracano uwagę na porządek w obrębie podwórzy, stan budynków inwentarskich i gospodarczych, wyposażenie maszyn i urządzeń w osłony, podpory i inne zabezpieczenia, stan instalacji elektrycznych, warunki obsługi i bytowania zwierząt, stosowanie i jakość środków ochrony osobistej oraz estetykę gospodarstw.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/krus3.jpg align=left width=200Centralna Komisja Konkursowa postanowiła przyznać I miejsce i uznać za najbezpieczniejsze w kraju gospodarstwo rolne Państwa Aliny i Stanisława Pietrzaków (na zdjęciu), zam. w Pawlinie, woj. lubelskie. Gospodarstwo posiada pow. 30 ha i specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej – ok. 6 tys. warchlaków rocznie. Pełna lista laureatów poniżej.

Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencja Nieruchomości Rolnych i Państwowa Inspekcja Pracy.
Patronat honorowy nad tegoroczna edycją konkursu objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Lech Kaczyński.

tekst: M.Simiński/Wrp.pl
foto dzięki uprzejmości Wojciecha Petery.

Pełna lista lauratów w ktegorii gospodarstw indywidualnych:
I miejsce i uznanie za najbezpieczniejsze w kraju – gospodarstwo rolne Państwa Aliny i Stanisława Pietrzaków, zam. w Pawlinie, woj. lubelskie.
II miejsce Państwo Teresa i Roman Rogalewicz, zam. w Marczowie, woj. dolnośląskie.
III miejsce Państwo Łucja i Piotr Czakon, zam. w Drogomyślu, woj. śląskie.
IV miejsce Państwo Marzanna i Zenon Statkiewicz, zam. w Karolinie, woj. podlaskie.
V miejsce Państwo Elżbieta i Bogusław Kołodziejczyk, zam. w Budach Szynczyckich, woj. łódzkie.

2. Przyznano wyróżnienia I stopnia Państwu:
– Reginie i Andrzejowi Ranachowskim oraz Dorocie Ranachowskiej, zam. w Kosakowie, woj. pomorskie,
– Marzenie i Mirosławowi Kowalskim, zam. w Sadłowie, woj. kujawsko-pomorskie,
– Barbarze i Wiesławowi Kupcom, zam. w Gojcowie, woj. świętokrzyskie.

3. Przyznano wyróżnienia II stopnia Państwu:
– Barbarze i Grzegorzowi Górskim, zam. w Nowych Grabicach, woj. mazowieckie,
– Józefowi i Halinie Zaborowskim, zam. we Wrotkowie, woj. warmińsko-mazurskie,
– Marii i Ryszardowi Pabianom, zam. w Łęgu Tarnowskim, woj. małopolskie,
– Marii i Czesławowi Ziemniakom, zam. w Białobokach, woj. podkarpackie,
– Irenie i Arnoldowi Prochota, zam. w Chocianowicach, woj. opolskie,
– Violetcie i Krzysztofowi Majchrzyckim, zam. w Ludwikowie, woj. wielkopolskie,
– Dorocie i Wacławowi Łapiczom, zam. w Wojnowie, woj. zachodniopomorskie,
– Alicji i Januaremu Dworczakom, zam. w Krzepielowie, woj. lubuskie. N

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.