Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda dziś podczas konferencji prasowej zdementował doniesienia prasowe o wykryciu przez gdańskich naukowców pierwszego przypadku w Polsce wirusa SARS – COV 2 u norek. Ujemne wyniki badań próbek pobranych od potencjalnie zakażonych zwierząt przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynarii nie potwierdziły tych doniesień.
Tylko wyniki z urzędowych laboratorium referencyjnych, a także z laboratorium referencyjnego PIW w Puławach mają charakter urzędowy. Już w maju bieżącego roku w związku z doniesieniami z innych krajów o wystąpieniu koronowirusa u zwierząt futerkowych w Państwowym Instytucie Weterynarii został powołany zespól do spraw diagnostyki SARS 0- COV2 u zwierząt towarzyszących człowiekowi i zwierząt hodowlanych. Zespół opracował procedurę badawczą jak również procedurę pobierania próbek od zwierząt.
W tym kontekście przygotowywane są trzy rozporządzenia MR i RW , które maja umożliwić podejmowanie skutecznych działań administracyjnych na wypadek stwierdzenia choroby u norek wyniku zakażenia SARS – COV2. Pierwsze z nich określa SARS – COV 2 jako chorobę zakaźna zwierząt podlegającą obowiązkowi zwalczania. Drugie określa szczegóły dotyczące zwalczania zakażeń, w tym likwidacje stad o i ograniczenie ich przemieszczania. Natomiast trzecie to rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia jednostek chorobowych, sposobu prowadzenia kontroli oraz sposobu prowadzenia badan zakażonych zwierząt.
– Będą to podstawy prawne do podejmowania przez organy Inspekcji Weterynaryjnej działań w celu wykrywania zakażeń u norek i określenia liczny i częstotliwości pobieranych próbek. Przygotowywane jest też wsparcie dla hodowców norek objętych w ramach zwalczania zakażeń SARS COV2 zakazami i nakazami wydawanymi przez organy Inspekcji Weterynaryjnej – mówił Grzegorz Puda.
Minister poinformował też o wystąpieniu na fermie w Wielkopolsce pierwszego w tym półroczu w Polsce przypadku ptasiej grypy. Szef resortu rolnictwa zlecił już opracowanie rozwiązań pomocowych dla poszkodowanego rolnika, a także stały monitoring ptactwa dzikiego. Ponadto kontrole weterynaryjną dużych hodowli drobiu , szczególnie w obszarze grze pojawił się wirus. Resort rolnictwa rozważa też ewentualne zamykanie w pomieszczeniach drobiu z wolnego wybiegu.
Minister Puda zaapelował również do wszystkich rolników – hodowców drobiu o utrzymanie wzmożonych zasad bioasekuracji. Jak podkreślił to bardzo istotne i pomocne w zwalczaniu tego wirusa.
Samuel Skrzysz