fbpx

Fermy norek w Polsce wolne od koronowirusa – 26.11.2020

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda dziś podczas konferencji prasowej zdementował doniesienia prasowe o wykryciu przez gdańskich naukowców  pierwszego przypadku w Polsce wirusa SARS – COV 2 u norek.  Ujemne wyniki badań próbek pobranych od potencjalnie zakażonych zwierząt przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynarii  nie potwierdziły tych doniesień.

Tylko wyniki z urzędowych laboratorium referencyjnych, a także z laboratorium referencyjnego PIW w Puławach mają charakter urzędowy. Już w maju bieżącego roku w  związku z doniesieniami z innych krajów o wystąpieniu koronowirusa u zwierząt futerkowych w  Państwowym  Instytucie  Weterynarii został powołany zespól do spraw diagnostyki SARS 0- COV2 u zwierząt towarzyszących  człowiekowi i zwierząt hodowlanych. Zespół opracował procedurę badawczą jak również procedurę pobierania próbek od zwierząt.

Samasz loteria - baner

W tym kontekście przygotowywane są trzy rozporządzenia MR i RW , które maja umożliwić podejmowanie skutecznych działań administracyjnych  na wypadek stwierdzenia choroby u norek wyniku zakażenia SARS – COV2. Pierwsze  z nich określa SARS – COV 2 jako chorobę zakaźna zwierząt   podlegającą obowiązkowi zwalczania. Drugie określa szczegóły dotyczące  zwalczania zakażeń, w tym likwidacje stad o i ograniczenie ich przemieszczania.  Natomiast trzecie to rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia jednostek chorobowych, sposobu prowadzenia kontroli oraz sposobu prowadzenia badan zakażonych zwierząt.

– Będą to podstawy prawne do podejmowania przez organy Inspekcji Weterynaryjnej działań w celu wykrywania zakażeń u norek i określenia liczny i częstotliwości pobieranych próbek. Przygotowywane jest też wsparcie dla hodowców norek objętych w ramach zwalczania zakażeń SARS COV2 zakazami i nakazami wydawanymi przez organy Inspekcji Weterynaryjnej – mówił Grzegorz Puda.

Minister poinformował też o wystąpieniu na fermie w Wielkopolsce pierwszego w tym półroczu w Polsce przypadku ptasiej grypy. Szef resortu rolnictwa zlecił już opracowanie rozwiązań pomocowych dla poszkodowanego rolnika, a także stały monitoring ptactwa dzikiego. Ponadto kontrole weterynaryjną dużych hodowli drobiu  , szczególnie w obszarze grze pojawił się wirus. Resort rolnictwa rozważa też ewentualne zamykanie w pomieszczeniach drobiu z wolnego wybiegu.

Minister Puda zaapelował również do wszystkich rolników – hodowców drobiu o utrzymanie wzmożonych zasad bioasekuracji. Jak podkreślił to bardzo istotne i pomocne w zwalczaniu tego wirusa.

Samuel Skrzysz

Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.