Ferie „Na Własne Konto”

Rozpoczynają się ferie zimowe – czas odpoczynku od prac domowych i klasówek. Gimnazjaliści z ponad 180 szkół postanowili ten czas przeznaczyć na zgłębianie tajników ekonomii i przedsiębiorczości w ramach programu Fundacji EFRWP „Na własne konto”. Jako pierwsi, zajęcia rozpoczną gimnazjaliści z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz śląskiego.

Podczas ferii zimowych – w ramach programu „Na Własne Konto” – gimnazjaliści z terenów wiejskich poznają zagadnienia ekonomiczne z zakresu przedsiębiorczości i aktywności gospodarczej, oszczędzania i inwestowania oraz bankowości i funkcji pieniądza. Zajęcia realizowane podczas programu wyróżniają się ciekawą i atrakcyjną formą – uczniowie biorą udział w grach i zabawach edukacyjnych, oglądają filmy tematyczne, a także odwiedzają banki i lokalnych przedsiębiorców.
Zajęcia – oprócz nauczyciela – poprowadzi również student ekonomii lub kierunku pokrewnego. Zaangażowanie studentów w proces dydaktyczny ma na celu wzbogacenie zajęć, pokazanie uczniom gimnazjów dobrych wzorców, a także uświadomienie im, że każdy ma szansę studiowania wymarzonego kierunku, znalezienia dobrej pracy czy założenia własnej firmy. 
Przed rozpoczęciem programu wszyscy nauczyciele oraz studenci uczestniczyli w szkoleniu metodycznym, podczas którego zaprezentowano założenia programu oraz w praktyce przerobiono metody i formy prowadzenia zajęć z uczniami. Do dyspozycji nauczyciele mają platformę e-learningową, gdzie mogą oni poszerzyć swoją wiedzę ekonomiczną. 
Cykl zajęć realizowany będzie również w drugim semestrze roku szkolnego (od lutego do kwietnia 2014). Uczniowie w zespołach wykonają – na bazie zdobytej wiedzy – pracę projektową, którą będzie młodzieżowa gazeta ekonomiczna, a także opracują minibiznesplan jej wydania.
Pomysłodawcą „Na Własne Konto” jest Fundacja EFRWP, która od lat wspiera rozwój polskiej wsi. Głównym założeniem programu jest wsparcie młodych ludzi, którzy wchodząc w dorosłe życie, podejmują pierwsze poważne decyzje dotyczące swojej przyszłości, w tym wykształcenia, wyboru zawodu, świadomego korzystania z narzędzi i mechanizmów finansowych. Udział w programie jest dla młodzieży okazją do zdobycia nowych umiejętności i wiedzy w tym zakresie.
W tegorocznej edycji programu „Na Własne Konto” biorą udział gimnazjaliści ze 183 gmin z całej Polski. Cieszymy się, że zainteresowanie programem jest tak duże, co w znacznej mierze jest zasługą minionej edycji, która została bardzo dobrze przyjęta, zarówno przez uczestników, jak i prowadzących. „Na Własne Konto”, to dla młodzieży okazja do nauki przez zabawę, pozytywnej rywalizacji oraz aktywnego i ciekawego spędzenia ferii zimowych. Liczymy, że w tym roku młodzież również wzbogaci się o nowe doświadczenia oraz nabierze chęci do dalszego działania – mówi Krzysztof Lipiński, z-ca dyrektora generalnego Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Finał konkursu na młodzieżową gazetę ekonomiczną odbędzie się na przełomie maja i czerwca br. Poza laureatami wyłonionymi przez Komisję Konkursową, swojego zwycięzcę będzie mogła wskazać także publiczność oraz internauci. Szkoły – reprezentowane przez zwycięzców i wyróżnionych – otrzymają nagrody pieniężne lub rzeczowe, natomiast autorzy najlepszych artykułów zostaną zaproszeni na finał konkursu do Warszawy, gdzie nagrodą główną będą całoroczne stypendia naukowe. 
Jako pierwsi zajęcia rozpoczną uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz śląskiego. W pozostałych województwach zajęcia będą realizowane sukcesywnie, wraz z rozpoczęciem przerwy zimowej. 
Więcej o programie oraz lista szkół uczestniczących w tegorocznej edycji znajduje się na stronie programu www.nawlasnekonto.pl