fbpx

Farma 2008: Gratka dla hodowców i nie tylko

W dniach 3-5 października br., w Poznaniu, odbyły się Międzynarodowe Targi Hodowli Zwierząt i Rozwoju Obszarów Wiejskich FARMA 2008. Na powierzchni 6,5 tys. m kwadratowych, swoją ofertę prezentowało ponad 2 tys. wystawców z 13 krajów. Targom towarzyszyła XXIII Wystawa Zwierząt Hodowlanych.

Farma 2008 to impreza skierowana głównie do hodowców zwierząt. Stąd też powierzchnia wystawienicza była zarezerowana dla producentów pasz, maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji zwierzęcej oraz wyposażenia budynków inwentraskich. Nowością była FarmaShow. To osobny pawilon, w którym zbudowano pokazową oborę wraz z wyposażeniem. Oprócz znanych już systemów, rolnicy mogli przyjrzeć się tym najnowszym, czyli robotom udojowym. Ciekawostką jest fakt, że obok firm WestfaliaSurge i Delaval, pojawił się na Polskim rynku kolejny gracz w tej gamie produktów – firma Alima Bis z robotem Galaxy-Starline (szerzej w kolejnych publikacjach).
Generalnie rolnicy mogli zapoznać się z ponad 100 nowymi produktami, które pojawiły się w tym roku na rynku.

Jesiennym targom w Poznaniu towarzyszyła tradycyjnie Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. To najważniejsza i największa impreza dla hodowców w Polsce. W tym roku wzięło w niej udział prawie 400 hodowców i 2 tysięce okazów zwierząt niemal wszystkich ras. To własnie wśród nich wybrano czempiona, wiceczempiona oraz superczempiona. A puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymał hodowca bydła mlecznego Krzysztof Banach, za całokształt osiągnięć w hodowli i rozrodzie bydla mlecznego, a także prof. dr hab. Henryk Jasiorowski, za całokształt działalności twórczej w dziedzinie hodowli bydła. Na potrzeby XXIII edycji KWZH oddanych zostało podczas Farmy 2008, aż 8 pawilonów i teren otwatry MTP.

Farma 2008 to także wielkie święto narodowych tradycji. Koloryt wiejskiego jarmarku, dźwięki ludowej muzyki i uginające się od przepychu stoły z regionalnym jadłem – to tylko część tego, co można było obejrzeć w dwóch Pawilonach Regionów. To właśnie na ich powierzchni samorządy, producenci żywniości regionalnej i tradycyjnej, a także twórcy wytwarzający przedmioty rękodzielstwa ludowego i szeroko pojętej sztuki ludowej postanowili, jak co roku, zaprezentoeać swój dorobek, historię i niepowtarzalność.

Na poznańskich targach rolnych, nie mogło zabraknąć wykładów, konferencji i seminariów, dotykających najbardziej aktualnych tematów. Farma była też miejscem spotkań wszystkich organizacji branżowych i producenckich skupionych wokół rolnictwa. Swoją obecność mocno akcentowali także politycy, ministrowie, parlamentarzyści, władze samorządowe i wojewódzkie. Większość z nich spotkała się na debacie politycznej, którą zorganizowała Krajowa Rada Izb Rolniczych (szerzej w kolejnych publikacjach).

Nie można również nie wspomnieć, że podczas targów Farma wręczono słynne Medale MTP oraz nagrody Acanthus Aureus (czytaj artykuł pt. Nagrodzeni podczas Farmy”). Odbył się także finał poularnego konkursu “Nasze Kulinarne Dziedzictwo”, podczas którego wręczono statuetki “Perła 2008”. Organizatorem konkursu jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego (więcej w kolejnych artykułach).

MS/Wrp.pl

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.