fbpx
Strona głównaCenyRynek paszFAO przewiduje wzrost produkcji pszenicy w 2022 roku. Dobre prognozy dla kukurydzy

FAO przewiduje wzrost produkcji pszenicy w 2022 roku. Dobre prognozy dla kukurydzy

Patrząc na światowe wyniki upraw zbóż w 2022 r., wstępne prognozy FAO dotyczące globalnej produkcji pszenicy wskazują na czwarty z rzędu roczny wzrost do 790 mln ton. Oczekuje się, że za większość wzrostu będzie odpowiadała Ameryka Północna. 

Zarówno w Kanadzie, jak i w Stanach Zjednoczonych ekspansja obszarów związana z cenami i przewidywany wzrost plonów potwierdzają perspektywy wzrostu produkcji rok do roku, który sprawi, że wyniki w 2022 r. będą wyższe od poprzednich średnich pięcioletnich. 

W Europie przewiduje się mieszane wyniki. W Federacji Rosyjskiej poprawa warunków pogodowych po wczesnej sezonowej suszy prawdopodobnie przyczyni się do rocznego wzrostu plonów, a tymczasem przewiduje się, że produkcja w 2022 r. wyniesie 82 mln ton.

Skurczenie się powierzchni upraw pszenicy na Ukrainie spowoduje w tym roku spadek produkcji; niemniej jednak, prognozuje się, że wynik w 2022 r. utrzyma się nieco powyżej średniej z pięciu lat, jednak wstępna prognoza nie uwzględnia skutków konfliktu.

W Unii Europejskiej, gdzie szacuje się, że zasiewy pozostają prawie niezmienione w ujęciu rocznym, produkcja pszenicy prawdopodobnie spadnie nieznacznie do 133 milionów ton, ze względu na spodziewany spadek plonów po rekordowym poziomie odnotowanym w 2021 r.

W raporcie FAO można przeczytać, że Wielka Brytania będzie miała produkcję na niezmienionym poziomie w stosunku do poprzedniego roku, ponieważ skutki nieco zwiększonej powierzchni zasiewów prawdopodobnie zrekompensuje spadek plonów, utrzymując produkcję ją na poziomie ok. 14 mln ton.

W Azji prognozowane są niewielkie wzrosty produkcji w Indiach i Pakistanie, oparte na ciągłej wspierającej polityce rządu i opłacalnych cenach. Warunki uprawy pszenicy w Chinach są również korzystne i oczekuje się, że produkcja w 2022 r. przekroczy pięcioletnią średnią.

W krajach Azji Bliskiego Wschodu, po wczesnych niedoborach opadów, rozległe i ponadprzeciętne opady pod koniec 2021 i na początku 2022 poprawiły perspektywy upraw, i przewiduje się, że produkcja w 2022 r. będzie zbliżona do średnich poziomów.

Generalnie korzystne dotychczas opady w Kazachstanie polepszyły perspektywy produkcyjne, a produkcja pszenicy ma wzrosnąć do nieco ponadprzeciętnego poziomu. W Afryce Północnej powszechne warunki suszy dotknęły uprawy w Maroku, zachodnich obszarach Algierii i środkowej Tunezji, pogarszając ogólne perspektywy produkcji pszenicy w 2022 r.

Jeśli chodzi o produkcję zbóż gruboziarnistych, w krajach półkuli południowej w najbliższych miesiącach mają rozpocząć się zbiory plonów z 2022 r., natomiast w krajach na północ od równika zasiewy jeszcze się nie rozpoczęły. 

W Ameryce Południowej przewiduje się, że produkcja kukurydzy w Argentynie i Brazylii w 2022 r. będzie znacznie powyżej średniej, zwłaszcza w Brazylii, gdzie przewiduje się, że produkcja kukurydzy osiągnie rekordowy poziom 112 mln ton. 

Pozytywne prognozy opierają się głównie na rekordowych zasiewach w historii, po tym, jak rolnicy pozytywnie zareagowali na wyższe krajowe ceny zbóż i silny popyt eksportowy. W Afryce Południowej perspektywy produkcji są również korzystne. Tam pomimo niewielkiego ograniczenia zasiewów przewiduje się, że w 2022 r. wydajność kukurydzy pozostanie znacznie powyżej średniej dzięki korzystnym warunkom pogodowym.

Źródło: FAO

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.