Patrząc na światowe wyniki upraw zbóż w 2022 r., wstępne prognozy FAO dotyczące globalnej produkcji pszenicy wskazują na czwarty z rzędu roczny wzrost do 790 mln ton. Oczekuje się, że za większość wzrostu będzie odpowiadała Ameryka Północna.
Zarówno w Kanadzie, jak i w Stanach Zjednoczonych ekspansja obszarów związana z cenami i przewidywany wzrost plonów potwierdzają perspektywy wzrostu produkcji rok do roku, który sprawi, że wyniki w 2022 r. będą wyższe od poprzednich średnich pięcioletnich.
W Europie przewiduje się mieszane wyniki. W Federacji Rosyjskiej poprawa warunków pogodowych po wczesnej sezonowej suszy prawdopodobnie przyczyni się do rocznego wzrostu plonów, a tymczasem przewiduje się, że produkcja w 2022 r. wyniesie 82 mln ton.
Skurczenie się powierzchni upraw pszenicy na Ukrainie spowoduje w tym roku spadek produkcji; niemniej jednak, prognozuje się, że wynik w 2022 r. utrzyma się nieco powyżej średniej z pięciu lat, jednak wstępna prognoza nie uwzględnia skutków konfliktu.
W Unii Europejskiej, gdzie szacuje się, że zasiewy pozostają prawie niezmienione w ujęciu rocznym, produkcja pszenicy prawdopodobnie spadnie nieznacznie do 133 milionów ton, ze względu na spodziewany spadek plonów po rekordowym poziomie odnotowanym w 2021 r.
W raporcie FAO można przeczytać, że Wielka Brytania będzie miała produkcję na niezmienionym poziomie w stosunku do poprzedniego roku, ponieważ skutki nieco zwiększonej powierzchni zasiewów prawdopodobnie zrekompensuje spadek plonów, utrzymując produkcję ją na poziomie ok. 14 mln ton.
W Azji prognozowane są niewielkie wzrosty produkcji w Indiach i Pakistanie, oparte na ciągłej wspierającej polityce rządu i opłacalnych cenach. Warunki uprawy pszenicy w Chinach są również korzystne i oczekuje się, że produkcja w 2022 r. przekroczy pięcioletnią średnią.
W krajach Azji Bliskiego Wschodu, po wczesnych niedoborach opadów, rozległe i ponadprzeciętne opady pod koniec 2021 i na początku 2022 poprawiły perspektywy upraw, i przewiduje się, że produkcja w 2022 r. będzie zbliżona do średnich poziomów.
Generalnie korzystne dotychczas opady w Kazachstanie polepszyły perspektywy produkcyjne, a produkcja pszenicy ma wzrosnąć do nieco ponadprzeciętnego poziomu. W Afryce Północnej powszechne warunki suszy dotknęły uprawy w Maroku, zachodnich obszarach Algierii i środkowej Tunezji, pogarszając ogólne perspektywy produkcji pszenicy w 2022 r.
Jeśli chodzi o produkcję zbóż gruboziarnistych, w krajach półkuli południowej w najbliższych miesiącach mają rozpocząć się zbiory plonów z 2022 r., natomiast w krajach na północ od równika zasiewy jeszcze się nie rozpoczęły.
W Ameryce Południowej przewiduje się, że produkcja kukurydzy w Argentynie i Brazylii w 2022 r. będzie znacznie powyżej średniej, zwłaszcza w Brazylii, gdzie przewiduje się, że produkcja kukurydzy osiągnie rekordowy poziom 112 mln ton.
Pozytywne prognozy opierają się głównie na rekordowych zasiewach w historii, po tym, jak rolnicy pozytywnie zareagowali na wyższe krajowe ceny zbóż i silny popyt eksportowy. W Afryce Południowej perspektywy produkcji są również korzystne. Tam pomimo niewielkiego ograniczenia zasiewów przewiduje się, że w 2022 r. wydajność kukurydzy pozostanie znacznie powyżej średniej dzięki korzystnym warunkom pogodowym.
Źródło: FAO