fbpx
Strona głównaUprawaKukurydzaFAO – klasy wczesności kukurydzy

FAO – klasy wczesności kukurydzy

FAO wskazuje na klasy wczesności kukurydzy. Informuje o długości okresu wegetacji jaki jest potrzebny, aby odmiana kukurydzy wytworzyła suchą masę. W kraju liczba FAO ustalana i nadawana jest w procesie rejestracji odmian przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU). Na podstawie liczby FAO odmiany są rekomendowane do uprawy w odpowiednich rejonach kraju na terenie województw.

FAO jest systemem cyfrowych oznaczeń wczesności odmian kukurydzy. Zawarty jest w trzech cyfrach, gdzie każda określa inny parametr. Pierwsza niesie informację dotyczącą podstawowej klasy wczesności, druga wskazuje grupę wczesności w ramach podstawowej klasy. Trzecia cyfra określa barwę ziarniaka (cyfry parzyste i zero to ziarniaki o zabarwieniu żółtym).

Podstawowe klasy wczesności kukurydzy

FAO do 230 – odmiany wczesne

FAO 240-250 – odmiany średnio wczesne

FAO 260-290 – odmiany średnio późne.

Szczegółowe klasy wczesności kukurydzy (stosowane w Polsce)

FAO do 190 – odmiany bardzo wczesne

FAO 200-220 – odmiany wczesne

FAO 230-250 – odmiany średnio wczesne

FAO 260-290 – odmiany średnio późne

FAO od 300 – odmiany późne

Im odmiana jest wcześniejsza, tym okres wegetacyjny jest krótszy. Z wczesnością związana jest plenność kukurydzy. Odmiany wcześniejsze plonują niżej od późniejszych, ale odznaczają się największym udziałem kolb i gwarantują wcześniejsze zebranie ziarna. Średnio późne mieszańce plonują o ok. 5-15 proc. lepiej od wczesnych. Najwyższym plonowaniem, a zarazem najmniejszym udziałem kolb charakteryzują się odmiany późne. W warunkach naszego kraju zalecane są odmiany o wczesności do 280 FAO.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.