fbpx
Strona głównaCenyRynek paszFAO: Ceny żywności spadają, ale zbóż rosną

FAO: Ceny żywności spadają, ale zbóż rosną

Jak informuje serwis e-WGT, światowy wskaźnik cen żywności ustalany przez analityków FAO spadł w styczniu o symboliczne 1,1 pkt do poziomu 131,2 punktów. Nieznacznie, ale jednak wzrósł natomiast indeks cen zbóż – do 147,4 punktu.

Jest to o zaledwie o 0,1 proc. więcej niż w grudniu, ale już o 4,8 proc. więcej rok do roku. Za wzrost wartości indeksu odpowiadają rosnące ceny ryżu (+6,2 proc.) i kukurydzy (+0,5 proc.), spadły zaś ceny pszenicy (-2,5 proc.) i jęczmienia (-1 proc.).

Za wzrost cen ryżu odpowiada przede wszystkim silny popyt w Azji. – Światowe ceny kukurydzy również wzrosły, głównie pod wpływem silnego popytu eksportowego z Brazylii i obaw związanych z suszą w Argentynie, co zrównoważyło spadkowy trend cen eksportowych w USA w warunkach niskiej sprzedaży – informuje e-WGT za FAO.

Spadek cen jęczmienia był determinowany przez spadek cen pszenicy, który utrzymuje się już 3 miesiąc z rzędu przede wszystkim ze względu na dużą podaż z Rosji i Australii.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.