fbpx

EuroTier 2010 w Hanowerze

Od 16 do 19 listopada 2010 r. na terenie wystawowym w Hanowerze już po raz dziewiąty będzie miał miejsce światowy Top Event dla profesjonalistów chowu zwierząt, wystawa EuroTier 2010. EuroTier to najobszerniejsza europejska giełda informacyjna profesjonalnego chowu zwierząt. Wiodące przedsiębiorstwa branży przedstawią tu swoją pełną ofertę i liczne nowości. Do chwili obecnej zgłosiło się już 1.800 wystawców z łącznie 46 państw.

Do Hanoweru przybędzie 650 wystawców zza granicy. Na czele znajdują się znowu Niderlandy ze 123 przedsiębiorstwami. Już teraz zaznacza się wysoki udział wystawców z Francji (85), Danii (49), Włoch (48), Wielkiej Brytanii (42), Chin (42), Belgii (39), Hiszpanii (38) i Austrii (33). Ten wynik zgłoszeń leży na równie wysokim poziomie jak w przypadku rekordowej imprezy przed dwoma laty”, oświadczył kierownik projektu EuroTier dr Karl Schlösser. “Podkreśla to imponująco czołową pozycję wystawy EuroTier jako wiodącej wystawy chowu zwierząt w rolnictwie.”

Baner Syngenta

EuroTier 2010 ze swą obszerną ofertą informacyjną o wszelkich aspektach nowoczesnego chowu zwierząt to nieodzowne źródło informacji dla rolników. W Hanowerze reprezentowani są wszyscy czołowi producenci i oferenci z dziedziny chowu trzody chlewnej i bydła. W szczególności oferta dotycząca bydła nigdy dotychczas nie była aż tak obszerna. Obecne będą wszystkie wiodące na światowym rynku przedsiębiorstwa z dziedziny techniki dojenia i chłodzenia. Hodowla bydła będzie też silnie reprezentowana liczącymi się krajowymi i międzynarodowymi organizacjami hodowli bydła.

Powołana przez DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze) międzynarodowa komisja ekspertów, stosując surowe kryteria, wyróżniła spośród 200 zgłoszonych przez wystawców EuroTier 2010 nowości, trzy z nich złotymi i osiemnaście srebrnymi medalami.

Złote medale za nowości
SonoCheck
Big Dutchman Pig Equipment GmbH, Vechta, hala 11, stoisko D21
SonoCheck to zupełnie nowy zautomatyzowany system badania na obecność ciąży u loch chowanych grupowo, stosowany w połączeniu z – oferowanym również przez firmę Big-Dutchman – żywieniem “na zawołanie”. Jest to badanie sonograficzne, mające miejsce podczas pobytu lochy na stanowisku żywieniowym, wykonywane przy pomocy zautomatyzowanego ramienia z ultradźwiękową głowicą. System ten minimalizuje konieczny do badań czas pracy i redukuje jednocześnie wywołany tym zabiegiem stres u zwierząt. Dzięki możliwości wyjęcia altradźwiękowego skanera z automatycznej prowadnicy, można go dodatkowo używać również i do manualnego badania. Ponadto system ten można przemieszczać z jednego stanowiska na drugie, wobec czego odpada konieczność zakupu tego sprzętu dla wszystkich stanowisk. Automatyczne badanie czyni zbędnym przeprowadzanie manualnej ultrasonografii w grupach lub na pojedynczych stanowiskach, co przyczynia się znacznie do bezpieczeństwa pracy. Stosowana dotychczas w chowie grupowym selekcja loch drogą pomiarów wykrywających u nich ciążę, przestała być konieczna. Dodatkowo istnieje też możliwość zapisu obrazu w ujęciach po 15 sekund w celu ich analizy, a nawet przesłania przez internet do innych specjalistów, jeśli zajdzie konieczność wyjaśnienia wątpliwych wyników.
Automatic Milking Rotary, DeLaval AMRTM
DeLaval International AB, Tumba, Szwecja, hala 27, stoisko K47
Nowatorski system Automatic Milking Rotary poddaje po raz pierwszy modularnej automatyzacji przygotowanie wymion i zakładanie kubków udojowych oraz zanurzanie strzyków w płynie dezynfekcyjnym w halach typu karuzela. Kilka ramion robota wykonuje na karuzeli poszczególne etapy pracy. Automatyzacja karuzeli jest prawdziwą nowinką techniczną. Personel obsługujący dój mleka nie musi już wykonywać ciężkiej pracy fizycznej, a i czas pracy, związanej z dojeniem ulega skróceniu. Podobnie jak przy konwencjonalnych systemach doju również i tutaj możliwe jest zwiększanie obciążenia przez wydłużanie dziennego czasu pracy, co pozwala na sukcesywne powiększanie gospodarstwa i wpływa pozytywnie na ocenę ekonomiczną.
Galactor – Taksówka udojowa
Siliconform Vertriebs GmbH & Co. KG, Türkheim, hala 27, stoisko G39
Taksówka udojowa Galactor to nowatorski i innowacyjny aktywny system dojenia na automatycznym stanowisku typu tandem, połączony z szynowym transportem dojarza i automatycznym czyszczeniem stanowiska udojowego po zakończeniu doju. Dzięki nieprzerwanej rejestracji i automatycznej komputerowej analizie istotnych dla doju informacji, system kierowania dojem steruje wyposażoną we wszystkie przybory gondolą, transportując dojarza do następnego ważnego punktu. System ten optymalizuje przebieg dojenia i prowadzi do wzrostu przepustowości stanowiska udojowego. Personel obsługujący dój mleka znajduje się podczas dojenia w gondoli w optymalnej z ergonomicznego punktu widzenia pozycji stojącej/siedzącej, z możliwością ergonomicznej optymalizacji wszystkich czynności, takich jak przeddajanie, czyszczenie wymion, zakładanie kubków i zanurzanie strzyków na koniec dojenia. Konstrukcja i zautomatyzowane sterowanie całym systemem umożliwia samodzielne wykonywanie prac również przez osoby niepełnosprawne fizycznie. Automatyczne czyszczenie całego stanowiska udojowego po zakończeniu doju przez przemieszczającą się po szynach gondolę stanowi dalszą optymalizację, prowadzącą do oszczędności siły i czasu pracy.
Źródło: DLG

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.